Další zákazy: Zakážou domácí oslavy? Ano, ty oslavy, které pořádáte vy sami. A také zahrádky před hospodou...

07.06.2017 7:32

Po zákazu kouření v restauracích a na veřejných prostranstvích může přijít další zákaz. A to domácích oslav. Píše o tom server Echo24.cz. Komplikované je to i s předzahrádkami restaurací v Praze.

Další zákazy: Zakážou domácí oslavy? Ano, ty oslavy, které pořádáte vy sami. A také zahrádky před hospodou...
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Server poukazuje na to, že když si chcete udělat venkovní akci a pokračovat v ní i po desáté hodině, musí být tato zanesena v obecní vyhlášce. Novela přestupkového zákona platí v tomto směru již od loňského roku, a ačkoliv rezort vnitra tvrdí, že se téměř nic nezměnilo, opak je pravdou. Vyhlášku totiž poté musí schvalovat nejprve zastupitelstvo a následně ještě úředníci. 

A právě to zmiňuje starosta města Přibyslav Martin Kamarád, že ministerstvo jejich vyhlášku neschválilo. „Přišli a řekli nám, že to není relevantní,“ podotkl Kamarád, který společně se zastupiteli zařadil do vyhlášky řadu menších rodinných sešlostí.

Původní text ZDE

V případě soukromých akcí vzniká však podle ministerstva problém, že ne všechny takové akce naplňují podmínku výjimečnosti, jež je požadována zákonem o přestupcích a judikaturou Ústavního soudu. „To znamená, že ne každá soukromá oslava je výjimečným případem, akcí celoobecního významu, pro který je nezbytné dobu nočního klidu oproti zákonu upravit,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. Ten také úředníky brání, že v případě, že je konkrétní obecně závazná vyhláška v rozporu se zákonem, přistoupí ministerstvo k uplatnění svých dozorových kompetencí, obecně závaznou vyhlášku je však oprávněn zrušit jen a pouze Ústavní soud.

Jiný zákaz pak pro změnu řeší restauratéři v Praze, a to složitou byrokracii kvůli předzahrádkám. Přísnější podmínky nastavil odbor památkové péče pražského magistrátu. „Nejdříve neseme žádost na Technickou správu komunikací, kde si po zaplacení asi dvaceti tisíc korun vyzvedneme zelenou kartičku za okno provozovny a podepsanou smlouvu. S tou jdeme jako každý rok na Odbor dopravy pro Prahu 3 – s další vyplněnou žádostí a dalšími dvaceti tisíci, tentokrát jako poplatek Praze 3,“ uvedl majitel pražské cukrárny Robert Buchner. Jeho příběh popsal server Aktuálně.cz. K podobě venkovního posezení se totiž následně vyjadřují ještě památkáři. 

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…