Dalších 5 let Koudelkovi. Žádá Jakub Janda, Langšádlová, neziskovky a Český elf

21.04.2021 11:17 | Ze sítí

Na území České republiky byl spáchán „státní vojenský útok“ ze strany Ruské federace. A reakce na něj musí být „razantní“. Nabádá k tomu otevřený dopis, sepsaný v neziskové organizaci Evropské hodnoty. Pod jeho textem se sešla přehlídka prakticky všech, kteří v sektoru „boje proti nebezpečí z východu“ v posledních deseti letech něco znamenali.

Dalších 5 let Koudelkovi. Žádá Jakub Janda, Langšádlová, neziskovky a Český elf
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová

Evropské hodnoty neslovíčkaří o „státním terorismu“ jako jiní, výbuch ve Vrběticích je pro ně jednoduše „vojenský útok“ Ruska na ČR.

Anketa

Co teď se sochou maršála Koněva?

hlasovalo: 10015 lidí

Připomínají vyhoštění 18 ruských agentů civilní a vojenské rozvědky, kteří „působili pod diplomatickým krytím“. Současně ale upozorňují, že nebyli vyhoštěni též zástupci kontrarozvědky FSB.

Rusko v odvetě vyhostilo 16 diplomatů a 4 technické pracovníky velvyslanectví v Moskvě. „Neexistuje žádná parita, Rusko má nyní v České republice třikrát větší diplomatické a zpravodajské zastoupení, než by podle Vídeňské úmluvy mělo mít,“ protestuje dopis.

Pak Evropské hodnoty připomínají, že po útoku v Salisbury nastala koordinovaná akce spojenců, při které bylo vyhoštěno celkem 153 ruských agentů z mnoha západních zemí. Proto by nyní podle nich byla adekvátní reakce mnohem ostřejší.

„Co nejefektivněji a nejdůrazněji využít členství ČR v NATO a EU a požádat naše spojence a partnery o podporu a spolupráci,“ žádají petenti. EU by měla zesílit sankce proti Rusku, protože ty současné prý zjevně nemají na Moskvu odstrašující efekt.

ČR by měla vyhostit z ruské ambasády úplně všechny diplomaty kromě velvyslance a uzavřít alespoň jeden konzulát, využívaný ke zpravodajským operacím. „Vyhoštění celé ruské diplomatické mise z ČR kromě velvyslance by rozbilo většinu existujících ruských zpravodajských sítí a bylo by tedy výhodné pro bezpečnost českého státu,“ píše se dále.

Další úkoly pro českou vládu následují: Ukončit pokusy o přizvání Rosatomu k dostavbě Dukovan, okamžitě „jako výraz důvěry“ prodloužit o dalších pět let mandát Michala Koudelky v čele BIS a zřídit poslaneckou komisi k vyšetření ruského vlivu v ČR.

CELÝ TEXT DOPISU ZDE

Otevřený dopis je podepsán mnoha osobami, u kterých role petenta nepřekvapí.

Podepsáni jsou ředitelé dvou nejznámějších bojovníků proti vlivu Moskvy – Jakub Janda z Evropských hodnot a František Vrabel ze Semantic Visions. Spojkou mezi oběma je analytička Monika Richter, pracující pro obě společnosti, jejíž podpis pod dopisem také nechybí.

Z dalších zástupců neziskového sektoru je podepsán Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost, Jakub Kalenský z Atlantic Council, Vít Kučík za České elfy nebo Tomáš Bouška ze spolku Novinářský inkubátor.

V Evropských hodnotách se podepisovalo kolektivně, jmenovitě analytici David Stulík, Veronika Víchová a již výše zmíněná Monika Richter. S think-tankem byl v minulosti spojen i Petr Kolář, bývalý diplomat a dnes promotér generála Petra Pavla, jehož podpis také nechybí.

Druhým, bohatě zastoupeným sektorem je mezi petenty politika, převážně z uskupení SPOLU. Od předsedkyně Markéty Pekarové Adamové, přes poslankyni Helenu Langšádlovou. Za ODS podepsal Pavel Žáček, za Piráty Jan Lipavský, STAN na petiční listině zastupuje senátor Václav Chaloupek.

Sestavu doplňují lidé jako Alexandra Alvarová, autorka knihy Průmysl lži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…