Dáma od Babiše se rozplývala v rádiu: Každý, kdo viděl, jak funguje evidence tržeb v Chorvatsku, to začal podporovat

08.04.2015 18:33

Hospodářská komora byla velkým kritikem plánovaného zavedení elektronické evidence tržeb. Když ale její delegace v Chorvatsku viděla, že elektronická evidence tržeb tam skutečně funguje, a to i za situace, kdy je v této zemi výrazně horší pokrytí mobilním internetem, a že nezpůsobuje fronty, začala ji podporovat. V pravidelném diskuzním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Dáma od Babiše se rozplývala v rádiu: Každý, kdo viděl, jak funguje evidence tržeb v Chorvatsku, to začal podporovat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Protest před ministerstvem financí

Hornochová také hájila to, že v návrhu zákona, který elektronickou evidenci tržeb zavádí, je zmíněna účtenková loterie. Ta má zákazníky motivovat k tomu, aby si od obchodníků brali účtenky, což by mělo bránit krácení tržeb ze strany podnikatelů.

Na Slovensku účtenková loterie pomohla zlepšit výběr daní

Náměstkyně upozornila, že na Slovensku účtenková loterie spolu s dalšími opatřeními pomohla zlepšit výběr daní. To je také cílem zavedení elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí odhaduje, že se státu nedaří vybrat na daních asi 16 miliard korun. Reálně lze prý z této částky vybrat asi 12 miliard.

Na námitku moderátorky, že exministr financí Jiří Rusnok tvrdí, že budeme rádi, když se podaří vybrat navíc asi jedna miliarda korun, Hornochová argumentovala tím, že se v ČR stává běžnou praxí, že se daně neplatí. Prý za situace, kdy podnikatelé začnou započítávat do svých podnikatelských plánů to, že nebudou platit daně, je to špatné.

Hornochová odmítla námitku kritiků, že elektronická evidence tržeb způsobí to, že stát bude mít o podnikatelích příliš velký přehled. „Pokud finanční správa přijde a o tato data si řekne, musí je od podnikatele dostat už teď,“ argumentovala náměstkyně. Dodala, že není důvod vytvářet paniku, míra bezpečnosti by měla být extrémní.

Chápu, že je třeba najít argumenty, proč nelze EET zavést

Na námitku, že podnikatelé se bojí vysokých nákladů na pořízení nové techniky se zavedením EET související, odpověděla, že chápe, že je třeba najít plno argumentů, proč to nejde. Objektivní data ale prý hovoří o tom, že v Chorvatsku, kde byla EET také zavedena, to funguje. „Jsou to objektivní data. Netvoří se fronty, komunikace je velmi rychlá, přitom pokrytí mobilní sítí v Chorvatsku je mnohem horší,“ uvedla Hornochová a dodala: „Do Chorvatska se vypravila delegace Hospodářské komory, která byla kritikem zavedení EET od počátku. Když viděli, jak to v Chorvatsku funguje, začali to podporovat.“

Zopakovala, že Ministerstvo financí stále počítá se startem EET k 1. lednu 2016. Připustila ale, že zpoždění může nastat buď v důsledku zpomalení přijímání příslušného zákona, nebo z technických důvodů. V první vlně by se do EET měla zapojit restaurační zařízení.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…