Darebák a podvodník Fiala, soptil Klaus st. A pak přišel výsměch šéfovi ODS

01.05.2019 8:13

Dnes je tomu 15 let, co se Česká republika oficiálně připojila k Evropské unii. Zřejmě právě proto si Seznam Zprávy včera pozvaly jednoho z nejvytrvalejších kritiků této organizace, Václava Klause staršího. Ale Klaus nehovořil jen o Evropské unii. Reagoval na slova Petra Fialy, že ho Klausové nebudou poučovat o tom, co je pravicové, a že už pravicoví nejsou. Na Fialovu adresu pršela slova jako hlupák, darebák a podvodník. A Klaus pohrozil, že jestli Fiala nepřestane, vstoupí znovu do politiky.

Darebák a podvodník Fiala, soptil Klaus st. A pak přišel výsměch šéfovi ODS
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus
reklama

Moderátorka Martina Spěváčková připomenula, jak Klaus v den přístupu k Unii vystoupal na horu Blaník a přál Česku dost sil, sebevědomí a odvahy. Klaus byl překvapen, že někdo si tato slova z hory pamatuje, a vysvětlil, proč zvolil právě toto gesto: „Ano, já jsem měl důvod neoslavovat někde na Václavském náměstí s panem Špidlou a dalšími euro fanatiky. Já jsem měl prostě důvod vystoupat na horu Blaník, která má v českých pověstech tak významnou roli. Já jsem to cítil jako velký problém, jako něco, co není jednoznačně pozitivní, co má své takové i onaké stránky, a chtěl jsem tím jasně říci: Pozor, dávejme na to pozor.“

Anketa

Podporujete vládu Andreje Babiše? (Hlasování od 1.5.2019)

78%
hlasovalo: 21575 lidí

Spěváčková se zeptala, proč tedy jako prezident republiky nevyužil své autority a neřekl lidem, aby v referendu nevolili vstup do EU. Klaus na to odvětil, že neměl pocit, že by měl jako prezident republiky někomu radit. „Radit někomu, to se mi nezdá férové a prezident republiky by v tomto smyslu svůj úřad zneužít neměl,“ dodal.

„Já jsem nikdy nemohl skočit na lest, která říká, že Unie je liberalizace, otevření, spolupráce. Já jsem věděl, že minimálně od té Maastrichtské smlouvy v roce 1992 se ten integrační proces překlopil v něco úplně jiného, co já nazývám unifikační proces, a že to má spoustu negativ, to jsem říkal vždycky,“ doplnil bývalý prezident. Moderátorka se ho pak zeptala, proč tedy podepisoval Lisabonskou smlouvu, na což Klaus odvětil, že věděl, že jako předseda vlády i prezident musí respektovat většinový názor v Čechách. Prý mohl rezignovat na všechny funkce a „emigrovat do Tramtárie“, ale raději vedl souboj s omyly EU s využitím funkcí, které měl. Poznamenal, že zde nemohl nechat Špidly a Teličky odevzdat kousek po kousku suverenitu Česka.

Klaus uvedl, že podle něj není v současné době potřeba volat lidi do ulic a žádat okamžité vystoupení z EU. „To je nerealistický projekt, to je jistý projev dětinskosti rodících se stran, které o něčem takovém uvažují. Takhle se dějinné historické procesy řešit nedají,“ řekl. Podle něj je propaganda EU intenzivnější než ta na konci komunismu. A dodal, že chování EU vůči Británii v rámci Brexitu dokázalo menší státy zastrašit. Podrobil kritice Davida Camerona, že nastartoval tento proces, a pak uhnul a zmizel, a konstatoval, že Velká Británie odchod nezvládá, což je voda na mlýn Unie, která prý potřebuje Británii deklasovat a ponížit. „Evropská unie chce ovládnout evropský kontinent. Chce mít všechny subjekty v Evropě pod svou nadvládou a v tomto smyslu každý, kdo vystrčí růžky a sebeméně si troufá říci, že to není ono, tak ona chce ponížit, zastrašit,“ dodal.

O europarlamentu prohlásil, že se jedná o parodii na parlament, a vysmál se myšlence, že EU funguje demokraticky. Je prý nutné protestovat a bránit se EU použitím všech prostředků, ale změna podle něj musí vyjít z národních států, které si řeknou „Dost“.

O volby do europarlamentu se prý zajímal ještě v době, kdy trochu věřil straně, kterou zakládal. „Ale v dnešní Fialově fialové verzi prostě já už svůj hlas této straně nemohu dát nikdy. A mám veliký problém, komu bych ho dal.“ Podotkl, možná žertovně, že měli syna z ODS vyloučit dříve, aby stihli vytvořit subjekt, který by kandidoval do europarlamentu.

Ve vznikající straně svého syna prý neaspiruje na žádnou funkcionářskou pozici. „Myslím, že je tato strana potřebná jako sůl,“ vyjádřil se bývalý prezident. Spěváčková pak Klause staršího konfrontovala se slovy Petra Fialy, který se prohlásil za autentického konzervativce: „Mě opravdu ani Václav Klaus starší, ani Václav Klaus mladší nebudou poučovat o tom, co je pravicové. Oni už pravicoví nejsou.“ A hovořil o jejich náklonnosti k Rusku a autoritativním režimům. „Dáváte mně šanci, abych poprvé se vymezil proti panu Fialovi. Já jsem tenhleten jeho výrok neposlouchal a neslyšel. Jestli on ho myslel vážně, tak je neskonale větší hlupák a darebák a podvodník, než já jsem si do dnešního dne myslel. Mně říci, že já jsem nějaký proruský politik, to jsou dětinské věci, a pan Fiala bohužel svedl tu politickou stranu, kterou jsme založili, na naprosté scestí. Odvedl ji z pravé scény politického spektra. Stal se za každou cenu středovým politikem, který se chce zalíbit každému. A jestli bude ještě někdy pronášet takovéhle silácké výroky, tak hrozí, že já se naštvu a do té politiky vstoupím znovu.“

Spěváčková se také zeptala, zda podle Klause není Fiala konzervativec, a připomenula, že Fiala se vzdal akademické dráhy, aby vedl ODS. Klaus pobaveně konstatoval, že vedení ODS je vyústěním Fialovy akademické dráhy. „On byl pisálkovský konzervativec, ale dnes zapomíná na to, co říkal, neodvažuje se (včera) přijít do ČT mezi předsedy dalších politických stran, aby uplatnil nějaké názory na Evropskou unii,“ řekl o předsedovi své bývalé strany. Co Fiala prohlašuje, je podle něj drzost, na kterou se musí odpovědět silným hlasem. Ale dodal, že do studia nešel, aby ohlašoval svůj návrat.

Celý pořad ZDE

A do Petra Fialy se za výrok o nepravicovosti Klausů pustila i bývalá poslankyně Kateřina Dostálová: „Poprskala jsem si smíchy klávesnici borůvkovým jogurtem. Fialo, dnes jsi první na pásce. Přečetla jsem si tady, že jsi prohlásil, že jsou Klausové málo pravicoví a nedemokratičtí a táhnou nás do Ruska. Tak se přiznej. Co to bylo? Lysohlávky, absint, nebo čikuli? Zao se přiznal. Čikuli. Bo Ostrava je razovita. Brno a Prahu bych šacovala na to předchozí. Jen tak dál.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …