Daří se nám dobře ničit planetu, vyčetli rebelové proti vyhynutí Babišově vládě

13.01.2020 13:21

Zhruba 20 aktivistů z české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes demonstrovalo u úřadu vlády před dalším jednáním takzvané uhelné komise. Protestující požadují odstavení uhelných elektráren v Česku do roku 2030, napsala ČTK.

Daří se nám dobře ničit planetu, vyčetli rebelové proti vyhynutí Babišově vládě
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Jednání komise kritizují a označují ho za neefektivní.

Demonstranti, někteří s rouškou přes ústa, dorazili před úřad vlády s transparenty, na nichž bylo například napsáno: „Nechceme ohrožovat náš průmysl. A co lidi, zvířata a planetu?“ „Daří se nám dobře ničit planetu“ či „Zavřete Počerady“. Novým majitelem hnědouhelné elektrárny bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Dosavadní majitel elektrárny – ČEZ, nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolal. Ekologové dlouhodobě považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě. Demonstranti nakonec rozvinuli velký transparent s nápisem „Na mrtvé planetě ekonomika neporoste“.

"Našim happeningem chceme vyjádřit ironickou skepsi, že nejsme přesvědčeni, že by uhelná komise k něčemu byla dobrá, že by skutečně měla nějaké výsledky," řekl ČTK jeden z mluvčích Extinction Rebellion Martin Vrba. Uvedl, že jako cestu k přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku vidí pořádání občanských shromáždění, nikoliv uhelných komisí. "Respektujeme rozhodnutí spřátelených organizací, které mají své zástupce v uhelné komisi. Nicméně naše rozhodnutí je takové, že se nebudeme podílet na jejím jednání," dodal.

Uhelná komise má řešit útlum těžby uhlí v Česku, ale také celkový energetický mix ČR včetně obnovitelných zdrojů či jádra. Devatenáctičlenné komisi, která se schází rámcově každý měsíc, předsedají ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). První zásadní výstupy lze podle Brabce očekávat koncem letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…