Dáša Havlová, Lucie Bílá, Jiřina Jirásková a mnozí další volají: Schvalte církevní restituce

8. 8. 2012 10:01

Čtyřicet známých osobností z řad herců, zpěváků, spisovatelů i akademiků vyzvalo politiky, aby schválili církevní restituce. V oficiálním provolání žádají přijetí zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, aby tak byly vyrovnány majetkové křivdy, kterých se na církvích dopustil komunistický režim.

Dáša Havlová, Lucie Bílá, Jiřina Jirásková a mnozí další volají: Schvalte církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dagmar Havlová
reklama

Provolání podpořili třeba herec Ivan Trojan, herečka Jiřina Jirásková, zpěvačka Lucie Bílá nebo manželka zesnulého exprezidenta Václava Havla Dagmar.

Celý text ZDE

"Věříme, že konečně dojde k částečnému vyrovnání křivd, které komunistický režim církvím a věřícím způsobil a které nejsou ostudně napraveny ani po více než dvaceti letech demokracie a svobody. Zmařené lidské životy, zničené rodiny a utrpení věřících nelze ničím nahradit. Ale lze konečně přijmout zákon, který jednou provždy vyřeší otázku, kdo na koho doplácí," stojí v prohlášení.

V Senátu návrh asi neprojde

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi prošel v polovině července ve třetím čtení Sněmovnou. Nezabránily tomu ani obstrukce opozice. Nyní zákon putuje do Senátu. Signatáři provolání vyzývají proto senátory, aby zákon přijali. Zatím je pravděpodobnější variantou to, že se zákon ze Senátu, který ovládá ČSSD, vrátí zpět do sněmovny.

"Rádi bychom, aby už tato záležitost byla ukončena spravedlivě a aby se nestala politickou a ideologickou zbraní v nadcházejících volbách," píše se v textu.

Provolání podpořili také výtvarník Adolf Born, režiséři František Filip a Vít Karas, houslista Václav Hudeček, zpěvačka Pavlína Filipovská nebo hudebník Jiří Pavlica.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…