Davida Ratha trápí nezávislost justice. Takže navrhuje, jak ji lépe zajistit

07.09.2019 21:53 | Zprávy
autor: nab

Médii zmítají obavy o nezávislost naší justice. Trápí to i některé spoluobčany, a neváhají proto demonstrovat, všímá si David Rath. Z vlastní zkušenosti proto pro server VašeVěc.cz popsal nové zásady naší justice, které se v posledních letech vyvinuly a v každodenní praxi vytlačily ústavu a zákony.

Davida Ratha trápí nezávislost justice. Takže navrhuje, jak ji lépe zajistit
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Jako první Rath zmiňuje, že dozorující státní zástupce již nerozhoduje samostatně, přičemž jeho rozhodnutí následně podléhají jen dohledu samostatného pracovníka vyšší instance, tak jak stanoví zákon, ale podle nově zavedené praxe se řídí neveřejnými pokyny svých nadřízených, tak aby všechny státní zástupce po vzoru osvědčené komunistické prokuratury řídil triumvirát nejvyššího a dvou vrchních státních zástupců.

V druhém bodě připomíná, že osvědčený princip tuhého centralismu žalobců sice ještě není vtělen do zákona, ale protože se osvědčil za minulého režimu, ale aktuálně i dnes, tak se za něj vede lítý pouliční boj s cílem zajistit neodvolatelnost, nejlépe doživotní spolu s neodpovědností za výkon (zneužívání) funkcí. „Je to jistě správné, protože jen tak dosáhneme absolutní diktátorské nezávislosti triumvirů,“ dodává Rath.

Za další poukazuje na to, že už konečně není uplatňován ústavou zaručený princip presumpce neviny. Jde prý o zastaralou věc, která jen komplikovala proces potrestání. „Média mají od prvních okamžiků jasno, protože vybrané informace (úniky z odposlechů atp.), které jim potajmu poskytli policisté a žalobci, hovoří o vině jednoznačně,“ podotýká s tím, že zatím se ještě najdou někteří soudci, kteří trvají na tom, že by měli důkazy vzájemně srovnávat a sami hodnotit, čímž jen zdržují potrestání viníků a zbytečně komplikují žalobcům jejich nelehkou práci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…