Dávky si tam nezařídí, šedé příjmy končí. Úprk Romů z Anglie do ČR: Temné info. Někomu můžeme „poděkovat“

20.05.2020 11:00

Až 350 Romů už prý odešlo z Leedsu ve Velké Británii, dalších až 800 se chystá na návrat do Čech a na Slovensko. „Lidé nemají na nájmy, přišli o ty šedé příjmy, prostě ta komunita je hodně zranitelná. A není schopná si tyto dávky v Anglii vyřídit. Já jsem třeba řešil s úřady tři případy, všechny tři tady byly víc jak deset let a nemohly se domluvit, takže jsem musel překládat,“ říká Tomáš Kostečka, vedoucí české školy Comenius. A navíc prý Romy do Čech ženou dezinformace neznámého původu.

Dávky si tam nezařídí, šedé příjmy končí. Úprk Romů z Anglie do ČR: Temné info. Někomu můžeme „poděkovat“
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Chanov
reklama

Čeští a slovenští Romové se vrací domů z Británie, ve které dlouho žili, říká vedoucí české školy Comenius v anglickém Leedsu Tomáš Kostečka. A to prý nejen kvůli koronaviru, který podle posledních zpráv na ostrovech stál za smrtí 35 tisíců lidí, ale též kvůli sociální nejistotě a dezinformacím.

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 16959 lidí

Romové se prý stávají terčem podvodníků z řad nelegálních dopravců. „Zdravím vás z české obce Leeds a obracím se na vás s prosbou, a to, abyste důkladně prověřovali veškeré informace, které se k vám dostávají formou sociálních sítí. Mnohdy jsou to informace založené na nepravdách a s jediným účelem: vyvolat ve vás pocit úzkosti, strachu, velkou vlnu emocí, která vás má donutit k návratu do České republiky anebo na Slovensko,“ apeloval právě Kostečka na české přistěhovalce, když se na něj obrátilo značné množství lidí, kteří návrat plánovali.

Uvedl, že zatím z Anglie odcestovalo 300 až 350 lidí zpátky do Česka, přičemž 500 až 800 lidí o tom „vážně uvažuje“. „Teď se to strašně rozmohlo, těch inzerátů nabízejících odvoz je hodně. Dokonce ne všichni ten skutečný odvoz nabízejí, vezmou si zálohu a už pak ty lidi nekontaktují,“ pravil Kostečka, který tamní romské komunitě, čítající několik tisíc lidí, pomáhá. Záloha se údajně pohybuje okolo částky 10 tisíc korun.

Fotogalerie: - Roma Pride 2018

Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018
Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018
Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018
Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018
Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018
Pochod romské hrdosti Roma Pride 2018

Důvody návratu jsou dle Kostečky sociální: „Lidé nemají na nájmy, přišli o ty šedé příjmy, prostě ta komunita je hodně zranitelná. A není schopná si tyto dávky v Anglii vyřídit. Já jsem třeba řešil s úřady tři případy, všechny tři tady byly víc jak deset let a nemohly se domluvit, takže jsem musel překládat.“

Romská komunita v Anglii prý čelí dezinformacím, na sociálních sítích se objevilo kupříkladu video, sestříhané z projevů experta WHO a projevu britské královny. To dle ČRo Plus naznačuje, že v souvislosti s koronavirovou krizí budou lidem odebírány děti. Český velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka k tomu řekl: „Je tady nějaká skupina, která se snaží mezi Romy vyvolat neklid ze zištných důvodů. Jsou tam skupiny, které organizují převozy domů a na těch převozech se nesmírně vydělává. Takže když vznikne panika a těm Romům se vnutí pocit, že jsou ohrožení, tak se chtějí vracet.“

Fotogalerie: - Oáza koronavirové stezky

Velký kormidelník Mao kyne čínskému městu Kašgar, ...
Tanečníci při uvítacím rituálu vstupu návštěvníků ...
Jedna z ještě neopravených částí starého Kašgaru, ...
Číňané i Ujguři vyměnili kola za motorky
Vstup do mešity Id Kah, která je největší v Číně. ...
Velice praktické zařízení na navlečení igelitových...

Kostečka tvrdí, že videa a zvěsti šíří ilegální přepravci, kterým nahánějí zákazníky. Ale nejsou jejich původci, usuzuje Kostečka z toho, jak jsou videa sofistikovaná. „Kdo tohlencto vyrábí? Proč to vyrábí? Jestli chce někdo destabilizovat tu komunitu? Ale proč zrovna českou komunitu? Možná se podobné věci dějí i u jiných přistěhovalců. Já si říkám, kdo to dělá, ta videa,“ ptá se vedoucí české školy Comenius. Obrana je dle něho jediná, informovanost, a tu chce zajistit i česká ambasáda v Londýně informační kampaní na sociálních sítích.

Zprávy o návratu Romů z Anglie nejsou nové. O stěhování Romů do vlasti hovořil před časem bývalý policista Petr Torák. I ten uvedl, že řada českých a slovenských Romů neumí dobře anglicky. „Zprávy dostávají jenom ze sociálních sítí, kde jsou informace často zkreslené nebo úplně falešné. A tím pádem vlastně panikaří třeba i více než ostatní komunity,“ řekl, nicméně dodal, že mezi „panikáři“ byli i Poláci. „V tom smyslu, že roušky nosí více než Angličané, že si třeba dělají obrovské zásoby jídla a toaletních potřeb. Ale u Romů je to ještě specifické v tom, že opravdu teď migrují ve velkém do Česka a na Slovensko,“ sdělil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…