Dejte klidně i pět tisíc. Umělci už nemusí hladovět! Z Prahy přišlo řešení – vstupenky za nic. Primátor Hřib a radní Třeštíková spustili záchrannou akci

01.04.2020 20:40

Magistrát hlavního města Prahy pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) již zřejmě našel řešení, jak přes současná opatření proti šíření koronaviru uživit umělce. Spouští se totiž prodej vstupenek na nové představení. Má to ovšem háček. Za lístky v hodnotách od dvaceti korun do pěti tisíc za VIP sedačky totiž diváci nic neuvidí. S nápadem přišla pražská radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková. Má prý jít i o reakci na projev prezidenta Miloše Zemana.

Dejte klidně i pět tisíc. Umělci už nemusí hladovět! Z Prahy přišlo řešení – vstupenky za nic. Primátor Hřib a radní Třeštíková spustili záchrannou akci
Foto: Facebookový profil Hany Třeštíkové
Popisek: Hana Třeštíková

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20283 lidí
Pražský magistrát společně s portálem GoOut spustil jako podporu kulturních institucí prodej vstupenek na Nic. Za částku od dvaceti do pěti tisíc korun pak lidé, jak už název napovídá, nic neuvidí, a bude se tedy jednat o neexistující představení.

„S radostí vám představuji největší celorepublikovou dárcovskou akci na podporu naší milované kultury! Ve spolupráci s Lukášem Jandačem a ostatními z GoOut dneska na apríla spouštíme prodej vstupenek na NIC 2020,“ oznámila na svém Facebooku pražská zastupitelka a radní Hana Třeštíková.

Záměrem má být podpora umělců a dalších lidí pohybujících se v kultuře. „Do sálů sice kvůli karanténě nemůžeme, ale můžeme si koupit symbolickou vstupenku – na neexistující představení. A postavit se za všechny umělce, zvukaře, kulisáky i šatnářky, kteří ze dne na den zůstali bez práce a bez nás diváků. Přesně teď je pro nás, kulturní fanoušky, ten správný čas zachránit svá oblíbená divadla a kluby,“ popsala.

Systém prodeje má fungovat stejně, jako tomu je u běžných vystoupení: „Přidat se ke sbírce je strašně jednoduché. Vyberete si na GoOut kulturní instituci svého srdce a ve virtuálním sále si úplně klasicky koupíte vstupenku – od první VIP řady za pět tisíc korun až po galerii za dvacku, je to na vás.“ Akce má trvat symbolicky do prvního května. „To je svátek zamilovaných a my symbolicky ukážeme, že milujeme kulturu – a stojíme za ní v každé době,“ popsala.

A vyzvala i mimopražská kulturní zařízení: „Všechny kulturní aktéry z celé republiky srdečně zvu, napište na GoOut a zapojte se také! Ať vás vaši příznivci najdou. Scény můžou přibývat celý měsíc.“

„Není to apríl, je to vážná věc. Je potřeba pomoci právě teď v době největší krize. A my, fanoušci kultury, ukážeme, že jsme tady. Díky!“ ujistila pak závěrem.

Později též pro server iROZHLAS.cz doplnila, že akcí míří též proti projevu prezidenta Miloše Zemana: „Není to apríl, je to vážná věc. Pokud umělce neudržíme nad vodou, oblíbená divadla či kluby mohou přestat existovat. A protože si my Češi rádi hrajeme, napadlo mě, že nebudeme dělat obyčejnou sbírku. Nápad přišel hned po nedávném projevu prezidenta Miloše Zemana, ve kterém nespravedlivě české umělce kritizoval. Chci mu ukázat, že za svými umělci stojíme. Oni nyní pomáhají, jak to jen jde, my pomůžeme jim.“

Hana Třeštíková prezidenta za jeho projev již dříve vyzvala k omluvě.

Záměr na svém twitterovém účtu sdílel i pražský primátor Zdeněk Hřib.

Umělci si na nemožnost obživy kvůli opatřením vlády stěžují již delší dobu. „Děláte si pr*el?! A co budeme žrát? Proč oddalujeme nevyhnutelné?! Stejně se všichni časem nakazíme, tak proč to zdržovat?! Kdo umře, umře, tak sakra to nechte být a neberte nám práci. Shit!“ vypustil po rozhodnutí vlády uzavřít kulturní instituce muzikálový herec Ondřej Bábor. Následně se k němu přidal i Igor Chmela. „A herci teď nebudou mít co žrát,“ napsal.

Jiní umělci věc vzali více s nadhledem a humorem a snažili se najít jiné uplatnění. „Několik zrušených moderování včetně divadla. Nezbývá než napsat ‚chcete mě‘? Můžu vařit (blbě), uklízet (to zase dobře, že vám sedřu povrchy), o zahradu se postarám, že už tam nikdy nic neporoste. Případně mohu nabídnout jednu zdravou ledvinu. Cena dohodou,“ neztrácela humor moderátorka Hana Mašlíková.

Kritika ze strany některých umělců neustává ani v souvislosti s vládní pomocí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Nesouhlas projevila i Asociace nezávislých divadel (AND). Mnozí umělci, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, jsou totiž závislí na tržbách za odehraná představení a často pracují právě jakožto OSVČ. Předseda rady asociace Štěpán Kubišta dnes ČTK řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 000 korun je ale pro velkou skupinu OSVČ omezující.

Zmírnit negativní důsledky opatření pro omezení šíření koronaviru chce v rámci svého resortu ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ten připravuje balíček opatření s názvem Záchrana kultury. Má obsahovat pomoc třeba ve vypořádání dotací a jiné kompenzace. Rozpočet Ministerstva kultury na rok 2020 činí 15‚25 miliardy korun. Z toho pro živé umění zahrnující hudební, taneční či divadelní výstupy má putovat 177,45 milionu korun.

Kulturní instituce ve správě státu se z rozhodnutí Ministerstva kultury uzavřely 10. března, na další divadla, kina či výstavy dopadla již dříve vládní opatření omezující shromažďování osob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…