Děláš bordel, nedostaneš dávky? Poslanec ODS předkládá novelu zákona

08.09.2020 17:49

Poslanec ODS Jan Bauer navrhuje zmírnění projednávané novely, podle které by měli lidé, kteří se opakovaně dopouštějí vážných přestupků, přijít o sociální dávky. Podle Bauera by ale nakonec bylo lepší, aby tito lidé za své přestupky spíše dostávali pokuty. Bauer tak podle svých slov vychází vstříc argumentům vlády, která právě započítávání pravomocně uložených pokut za přestupky prosazovala.

Děláš bordel, nedostaneš dávky? Poslanec ODS předkládá novelu zákona
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Jan Bauer

„Návrh podávám kolegům k úvaze ve snaze získat co nejširší politickou podporu. Současně vycházím vstříc drtivé většině připomínek vlády. Lidé v Ústeckém kraji nebo na severu Moravy už nestojí o sliby, ale o konkrétní, třeba i dílčí změny. Přestože svůj původní návrh považuji za správný a s většinou argumentů vlády nesouhlasím, rozhodl jsem se vyjít vládě vstříc. Věřím, že teď už se nebude vymlouvat a že společně s kolegy ve výboru i Ministerstvem práce a sociálních věcí nalezneme společnou řeč,“ říká k návrhu Jan Bauer v tiskové zprávě. 

Podle pozměňovacího návrhu prý navíc podle Bauera nebude moci nastat moment, že bude někdo trestán dvakrát. Bude možné krátit jen opakující se dávky, tj. doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí, a to jen v případě pokut za vážné přestupky. Na doporučení vlády Bauer taktéž doplnil škálu přestupků o přestupek za porušení povinností stanovených pro zajištění veřejného pořádku obcí v souvislosti s pořádáním, průběhem a ukončením veřejnosti přístupných sportovních a kulturních podniků.

Jde například o hlasité noční projevy po skončení fotbalových zápasů, plesů nebo diskoték. Výtržníkům by po trojím spáchání takového přestupku během jednoho roku sebrala krajská pobočka úřadu práce například část doplatku na bydlení nebo příspěvku na živobytí.

Bauer také zpřesňuje novelu ve věci záškoláctví, kde by k pokutám docházelo při limitu 100 neomluvených zameškaných hodin dítěte ve škole. Limit byl převzat z návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí o přídavku na bydlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

7:51 ,,Práva Romů?" Ne. Křeček smáznul světovou neziskovku. Řekl vše

Ředitelka české odbočky neziskové organizace Amnesty International Linda Sokačová nedávno obvinila v…