Rozdělení země zpečetili předsedové vítězných stran červnových československých parlamentních voleb Václav Klaus a Vladimír Mečiar ve středu 26. srpna 1992 těsně po půlnoci v brněnské vile Tugendhat. K rozdělení země došlo 1. ledna 1993.
Zeman ČTK sdělil, že roli Klause a Mečiara na rozpad federace by nechtěl přeceňovat. „Václav Klaus podnikl velmi vážný pokus o udržení funkční federace tím, že založil ODS i na Slovensku. A často, i na úkor své kampaně v českých zemích, tam jezdil a usiloval o to, aby ODS na Slovensku uspěla. Toto poctivě míněné úsilí ale nemělo na tehdejším Slovensku šanci na úspěch,“ řekl na adresu svého předchůdce na Pražském hradě.
Dělení republiky podle něj nevyplynulo jen z neslučitelných představ vítězů voleb v roce 1992 o budoucnosti společného státu. „Dělení republiky bylo fakticky zahájeno hned v roce 1990 zdánlivě malichernými spory o název republiky a státní znak,“ uvedl Zeman.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Já už těm slibům, že někdo pomůže rodinám nevěřím
A víte proč, protože vy politici pořád jen slibujete. A realita? Rodiny jsou na tom čím dál hůř. Jak to vysvětíte, když jsou údajně pro vás rodiny takovou prioritou? Tím vás myslím všechny politiky. Děkuji za odpověď. Božena
Další články z rubriky
19:41 Chystá se akce proti Oganesjanovi. Tam, kde byl Rakušan
Podnikatel vystupující jako MikeJePan, vlastním jménem Mike Oganesjan, je obviňován z kriminálních a…
- 19:05 Etzlerův další výstup. Drsně sjel poslance Vondráčka
- 17:40 „Už to nemůžu vydržet!“ Schillerová nezvládla Jurečku
- 10:15 Velká páka na Petra Pavla. Toto může přijít, když bude Babiš zdržován
- 7:56 Vyprodaná republika. Skoro vše drží cizinci. Hrozivá slova odborníků
- 4:44 V Česku není demokracie, ale studená občanská válka




