Demokracie po islámsku: Guvernér protestoval proti zneužívání Koránu ve volební kampani, tak mu přišili rouhání a zavřeli ho

12.05.2017 18:38

Guvernér hlavního města Indonésie Jakarty Basuki Tjahaja Purnama byl odsouzen na dva roky do vězení, jelikož se podle názoru soudu dopustil rouhání proti islámu, když nepřesně citoval z Koránu. Případ je o to zvláštnější, že dosavadní guvernér patří v Indonésii k čínské menšině a zároveň k menšině křesťanské. Většinu obyvatel země tvoří muslimové.

Demokracie po islámsku: Guvernér protestoval proti zneužívání Koránu ve volební kampani, tak mu přišili rouhání a zavřeli ho
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Fungl nové české vydání Koránu

Indonésie je čtvrtý nejlidnatější stát na světě s přibližně 258 miliony obyvatel. 86 procent populace tvoří muslimové. Indonésie je tak nejlidnatějším muslimským státem, byť jde podle ústavy o stát sekulární. Realita tomu ovšem neodpovídá, jak se na vlastní kůži přesvědčil dosavadní guvernér Jakarty Basuki Tjahaja Purnama, jenž patří ke křesťanské menšině a zároveň k menšině čínské.

Server britského konzervativního deníku The Telegraph přinesl informace o tom, že se Purnama přesune z guvernérského křesla rovnou do vězení, neboť podle soudu znevažoval islám nepřesnou citací s Koránu. Shodl se na tom pětičlenný soudní senát. Podle The Telegraph je tak podkopána pověst Indonésie coby mírné muslimské země.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Příznivci končícího guvernéra shromáždění před soudní budovou plakali, zatímco přísní vyznavači islámu jásali. Prokuratura požadovala dva roky podmíněně, soudci však sáhli k nepodmíněnému trestu. Maximální sazba za rouhání proti islámu přitom činí pět let, takže končící guvernér mohl dostat ještě o tři roky delší trest.  

Zločinu se měl dopustit během předvolební kampaně, když obvinil některé muslimy v zemi, že vykládají Korán příliš radikálně. Při této příležitosti z posvátné knihy islámu citoval, jenže podle soudu nepřesně. Basuki Tjahaja Purnama volby prohrál, jeho muslimský oponent vyzýval obyvatele Jakarty, aby nevolili jinověrce. A většina muslimů žijících v hlavním městě ho vyslyšela. Končící guvernér tvrdil, že Korán nezakazuje muslimům hlasovat pro nemuslima a právě tím měl zhřešit proti víře. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Chápete vůbec dnešní situaci z pohledu obyčejných lidí?

Dobrý den, souhlasím s Vámi v tom, že je závist špatná, i že si u nás lidi na můj vkus závidí až moc - často nesmyslně, ptotože mají zpřeázené priority nebo třeba i jen proto, že je někdo schopnější a úspěšnější, ale sám proto, aby se měl líp, nic nedělá. Opravdu si ale nyní myslíte, že je to jen o ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

22:32 VIDEO Fiala, Pekarová a další tepali Babiše ze svých pracoven. On za to poslal mezi lidi tohle. Z obytňáku

Bývalý premiér ve svém pravidelném pondělním hlášení Čau lidi, které vysílá z obytňáku, s nímž vyraz…