Demokratický uchazeč o post prezidenta USA Sanders se omluvil Clintonové

20.12.2015 9:21 | Zprávy

Demokratický uchazeč o Bílý dům Bernie Sanders se omluvil favoritce souboje o stranickou nominaci Hillary Clintonové za proniknutí do databáze jejích voličů. Učinil tak ve třetí debatě demokratů, kterou ovlivnila páteční aféra, po níž Sanders obvinil vedení Demokratické strany, že v kampani straní Clintonové.

Demokratický uchazeč o post prezidenta USA Sanders se omluvil Clintonové
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Člen Sandersova volebního týmu se proti pravidlům dostal do databáze obsahující údaje o voličích bývalé ministryně zahraničí, kterou spravuje celostátní výbor Demokratické strany. Sanders v debatě přiznal, že šlo o „špatnou věc“ a Clintonové se omluvil. „Chtěl bych se omluvit svým příznivcům. Tímto způsobem kampaň nevedeme,“ prohlásil vermontský senátor, který nechal zmíněného člena týmu propustit.

Podle Clintonové aféra voliče moc nezajímá

Clintonová vzápětí omluvu přijala a podotkla, že tato záležitost, kterou velmi široce prezentují americká média, voliče patrně až tolik nezajímá. Podobně se v jedné z minulých debat vyjádřila o vlastní aféře s používáním soukromého e-mailu v úřadě ministryně, která na jaře dočasně oslabila její jinak pevnou pozici očekávané finalistky prezidentského souboje.

Podle Sandersova týmu však pochybení jeho spolupracovníka vyneslo na světlo fakt, že řídící výbor demokratů, který by měl být ke kandidátům neutrální, straní Clintonové. Výbor totiž potrestal Sandersův tým dočasným zablokováním přístupu k informacím o voličích, který je pro vedení volební kampaně zásadní. Sanders kvůli tomu výbor zažaloval.

Demokratické televizní debaty jsou v době, kdy mají nižší sledovanost

Jeho mluvčí zároveň podotkl, že demokratické televizní debaty výbor pořádá zásadně v sobotu večer, kdy mají výrazně nižší sledovanost než ve všední dny. To podle něho nahrává Clintonové, která na rozdíl od protikandidátů nepotřebuje získávat na svou stranu voliče. Mluvčí někdejší první dámy toto tvrzení označil za nesmysl.

Tématy probíhající televizní debaty jsou kromě zmíněné aféry zejména bezpečnost a terorismus. Kromě Sanderse a Clintonové se jí účastní rovněž někdejší guvernér Marylandu Martin O´Malley.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…