Postupnou změnu v postojích Merkelové je dle německého týdeníku možné vnímat jakou „tichou kapitulaci“ vůči svým největším kritikům. V prvé řadě jde o šéfa CSU Horsta Seehofera a ministra vnitra Thomase de Maiziéra, kteří nyní udávají tón přistěhovalecké politiky země. Po teroristických útocích v Paříži se jejich vliv navíc ještě zvýšil. Oba dva volají po stanovení horní hranice pro přijímání uprchlíků. „Do země proudí tisíce uprchlíků denně a celá řada spolkových zemí hlásí nedostatek dalších ubytovacích kapacit. Průzkumy ukazují, že obliba vládnoucí strany klesá. Merkelová se nachází v prekérní situaci, ale i přesto dlouhodobě setrvávala na svých pozicích. Jisté náznaky změn jsou viditelné až v posledních dvou týdnech,“ uvádí Spiegel.
Na začátku listopadu se s Merkelovou dle informací týdeníku sešli přední poslanci CDU a tehdy kancléřka poprvé naznačila možnou změnu. Přislíbila svým kolegům, že bude podporovat určitou redukci v počtu doposud přijímaných uprchlíků. Připustila také, že současná situace je nadále neudržitelná a že v nejbližších týdnech se nejspíš změna k lepšímu neprojeví. „Členové strany poté obdrželi její příslib i písemně ve formě dokumentu, který vypracovala Merkelová společně se šéfem CSU Seehoferem. Sice se v něm přímo nehovoří o stanovení horního limitu, ale zmínku o snížení dosavadního počtu uprchlíků v něm najít lze,“ konstatuje Spiegel s tím, že jako první začal o stanovení horní hranice hovořit ministr vnitra de Maziére.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro