Děs a hrůza, neostalinisté. Zeman má obavy z komunistické mládeže

01.09.2013 18:12

Prezident Miloš Zeman není přesvědčen o tom, že by KSČM generační výměna pozitivně proměnila. Mladé komunisty označil za neostalinisty. Podle jeho představ by vláda s účastí KSČM vzniknout neměla. Nejdřív by prý měla strana projít "čtyřletou mezifází" a tolerovat menšinovou vládu vítěze voleb. Zeman to řekl v pořadu Partie televize Prima.

Děs a hrůza, neostalinisté. Zeman má obavy z komunistické mládeže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Podle Zemana žádná politická strana není "tak rigidní", aby se vůbec neproměňovala. U komunistů ho ale podle jeho slov spíš znepokojuje to, že mladá generace není liberálnější než starší jádro. "Párkrát jsem viděl vystoupení svazu mladých komunistů - i když jsem poměrně otrlý člověk, tak děs a hrůza, která na mě z těchto vystoupení hlubokých neostalinistů vyplývala, mě vedla k zamyšlení, zda v tomto případě by ta generační obměna by měla pozitivní efekt," řekl Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman podporuje menšinovou vládu

Podle něj se komunisté v řadě zemí přejmenovali, nebo převzali program sociální demokracie. Někde jsou ve vládě. V pořadu zopakoval, že preferuje jednobarevnou vládu, tedy nejspíše menšinový kabinet vítěze voleb. "Podle mého názoru by komunisté měli projít čtyřletou mezifází, kde by menšinovou vládu sice tolerovali, nikoliv podporovali, ale sami by se do ní necpali," řekl Zeman. Nemůže prý ale vyloučit, že se strany po volbách dohodnou jinak.

Znovu také uvedl, že by byl proti tomu, aby ČSSD po svém případném vítězství ve volbách vládla s TOP 09. Odmítl názor, že přispívá k problémům ČSSD. Zeman je čestným předsedou Zemanovců, k nimž v poslední době přešlo několik sociálních demokratů. Lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka řekl, že SPOZ staví na přeběhlictví, které je podvodem na voličích.

„Zloduch z Hradu“ za problémy ČSSD nemůže

"Na místě pana předsedy Sobotky bych hledal chybu především sám u sebe. Ono je vždycky laciné a snadné říkat: Moje chyby jsou ve skutečnosti důsledkem vnějších příčin a nějaký zloduch z Hradu je tou příčinou," řekl prezident.

Naopak se prý snaží situaci uklidňovat, a to třeba podporou předčasných voleb. "Víte, kolik práce mi dalo, abych přesvědčil naštěstí menšinovou část sociální demokracie, aby nebylo nutné jmenovat onu vládu Miroslavy Němcové, protože jeden z jejích předáků (z ČSSD) mně doslova říkal: Pane prezidente, ale vy nám berete terč, do kterého jsme se během volební kampaně mohli snadno tři čtvrtě roku strefovat," uvedl Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…