Deset minut! Blesková akce v „bublině“ starosty Novotného na pomoc uprchlíkům

12.3.2022 7:35 odp.

Do Česka dál míří uprchlíci z Ukrajiny, jejichž zemi napadla ruská armáda. Kapacity začínají být nedostatečné a Češi svou ochotou pomoct lidem utíkajícím před válkou příliš neoplývají. Jejich přístup pořádně vytáčí řeporyjského starostu Pavla Novotného (ODS), který přes sociální sítě hledá „dobráky“, již by pomohli s ubytováním Ukrajinců. A jak jeho průběžný report ukazuje, podařilo se.

Deset minut! Blesková akce v „bublině“ starosty Novotného na pomoc uprchlíkům
Foto: Repro Youtube
Popisek: Pavel Novotný

Do České republiky může podle nynějších odhadů přijít přes 400 tisíc lidí z Ukrajiny, z údajů mobilních operátorů vyplývá, že ze země napadené Ruskem přišla na naše území více než polovina z odhadovaného množství.

Ubytovací kapacity už ale docházejí a vláda připravuje postup budování humanitárního ubytování, některé kraje kvůli vyčerpání jiných kapacit i nákladů chtějí zatím uprchlíky umísťovat do tělocvičen. Ve sbírkách na pomoc Ukrajině se vybralo přes dvě miliardy korun.

Někteří čeští občané se rozhodli ubytovávat ukrajinské běžence na vlastní náklady u sebe doma. Protože ale zjišťují, že to nebude ubytování je na pár dnů či týden, postupně své nabídky začínají stahovat.

Řeporyjský starosta by si od Čechů představoval mnohem větší vlnu solidarity prchajícím z válečného území. Do pomoci se proto rozhodl aktivně zapojit, pomáhá svým spoluobčanům, kteří doma ubytovali uprchlíky, a snaží se jim život učinit jednodušší a komfortnější.

Na svém twitteru se obrátil na veřejnost s žádostí o pomoc. Zmiňuje Češku, která ve svém malém bytě 3 + 1 ubytovala hned osm Ukrajinců, tři dospělé a dvě miminka.

„Mám tady holku, co má ve svém bytě 57m2 osm lidí (6m, 14m, 7, 14 a 17 let + tři dospělé ženy). Musím jí pomoci prostě a dost se tím trápím. Nejhorší je začínající vlna nezájmu, musím sehnat nějakého dobráka rychle. Nebudou,“ napsal v sobotu kolem třetí odpoledne starosta Novotný.

Zájemci se přihlásili obratem během pár minut. První poděkování směřovalo k novináři Michalu Klímovi. „Řeknu jediné, Michal Klíma největší frajer. Teď potřebuju jeden dobrý skutek dodavatele plynu (zvládnu), nakoupit nějaké postele (zvládnu), tyjo to už je všechno sranda. Volal jsem o pomoc tím tweetem. Díky, kamaráde!“ děkoval Novotný a hledal další možné pomocníky.

Mezitím se nabídky s pomocí kupily dál. „Moc děkuju za všechny nabídky. Nemám slov. Zneužiji Michala. Je to nesmírně hodný člověk. Pár postelí atd. už seženu a chystám se jet domů (!) cinknout na šéfa Pražské plynárenské, že potřebuji jeden dobrý skutek. Nesmírně si vážím všech nabídek, nenechali jste mě v tom deset minut,“ dojímal se řeporyjský starosta.

Následovala okamžitá pomoc z Pražské plynárenské i finanční dary. „Wow! Neuvěřitelné: Pražská plynárenská, top součinnost. Michal Klíma, Helena a její syn, selector Bordlik, co je nesmíme nikde uvést, právě darovali 10 tisíc na akci cíleně. Koupíme postele a co bude třeba,“ tweetoval dál Novotný a potěšeně dodal: „Já su tak rád, že su v této bublině, ne v té ‚druhé‘.“

Do akce a montování se pustili s přítelem Klímou pak společně. „Já nevím, proč se neživím charitou... geneze příběhu je na nový tweet, akorát nevím, jak v něm dokážu poděkovat všem... sám nesu oběť nejvyšší: ráno jedu s vercajkem montovat nábytek, mám pocit, že jen jeden člověk na světě je s montérbrašnou grotesknější než Michal,“ informoval dál o vývoji situace starosta.

Koneckonců největší ocenění podle Novotného samozřejmě patří ženě, která byla ochotna se o své bytové prostory s ukrajinskými běženci podělit. „Té Žanetě, co u sebe zcela bez ohledu na sebe ubytovala v bytečku, co jim nechala (57 m) tři Ukrajinky s dětmi a nefňukala a bývala by to táhla, dokud by bylo třeba, té dám medaili starosty, abyste věděli,“ vzkázal Novotný.

Ministerstva vnitra a pro místní rozvoj příští týden předloží vládě materiál, ve kterém vyčíslí náklady na budování humanitárního ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Úřady vybírají lokality, kam by mohly umístit uprchlíky poté, co se vyčerpají kapacity nabízené státem, samosprávami a soukromníky. Nechtějí budovat stanová městečka, ale uvažují o montovaných buňkách. Do ubytování nehumanitárního charakteru Česko podle Rakušana nyní zvládne umístit 250 000 uprchlíků.

Praha kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky začne připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách. Osloví starosty 22 městských částí, aby každá připravila nocleh pro 100 lidí. Jihomoravský kraj končí s ubytováním uprchlíků v hotelích a začne je přesouvat do tělocvičen a na provizorní lůžka v asistenčním centru v Brně. Stát dává krajům 180 korun na osobu a den a kraj nemá peníze na to, aby za uprchlíky platil pobyt v hotelích.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…