Desítky akcí dnes připomenou výročí vzniku Československa

28.10.2018 6:02

Desítkami akcí si dnes Česká republika připomene 100 let od založení republiky. Hlavní pozornost bude směřovat do Prahy na udělování státních vyznamenání, vojenskou přehlídku nebo pietní akci na Vítkově. V Praze kvůli tomu budou rozsáhlá omezení silniční, ale i letecké dopravy. Výročí vzniku Československa si lidé připomenou i v mnoha dalších městech a obcích po celém Česku.

Desítky akcí dnes připomenou výročí vzniku Československa
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.
reklama

Čeští ústavní činitelé společně s nejvyššími představiteli Slovenska se nejprve sejdou dopoledne na pražském Vítkově. Položením květin a věnců u hrobu neznámého vojína společně uctí památku padlých vojáků. Na Pražském hradě poté prezident Miloš Zeman jmenuje nové armádní či policejní generály. Vláda navrhla povýšit 12 mužů, připomněla ČTK.

Jednou z hlavních oficiálních akcí k výročí vzniku republiky je velká přehlídka, které se kromě vojáků zúčastní i policisté, hasiči, záchranáři, celníci a strážníci. Po Evropské třídě bude pochodovat přes 2100 lidí a projede po ní 236 kusů techniky. Lidé uvidí techniku, kterou mají české ozbrojené složky a integrovaný záchranný systém k dispozici.

Na přehlídku bylo pozváno asi 1500 hostů, zúčastní se jí kromě Zemana, členů české vlády či slovenských představitelů i americký ministr obrany James Mattis. Odpoledne s ním pak bude jednat premiér Andrej Babiš (ANO).

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kvůli přehlídce čekají řidiče po téměř celý den uzavírky několika ulic v Praze 1, 6 a 7. Rovněž Letiště Václava Havla bude od 13:30 do 15:00 uzavřeno pro všechny odlety a přistání. Omezení se dotkne asi 24 letů. Dopravu omezí i další akce, třeba v centru Prahy od podvečera videomapping na budovu Národního divadla nebo ohňostroj. Podrobné informace o omezeních najdou lidé na webu magistrátu a stránkách dopravního podniku.

Oslavy tradičně ukončí předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále prezident ocení několik desítek osobností. Již předem avizoval, že in memoriam budou vyznamenání třeba někdejší československý premiér Antonín Švehla, zakladatel a první velitel protinacistické organizace Obrana národa generál Josef Bílý či trojice padlých vojáků z Afghánistánu. Zeman opět na ceremoniál nepozval své odpůrce z řad politiků, rektorů či hejtmanů, což vyvolalo kritiku i od vedení Poslanecké sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…