Děsné, nehoráznost, rozčiluje se Karel Schwarzenberg na Zemana. A navrhuje převratnou změnu

27. 10. 2014 10:43

Předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg je podle svých slov lehce zoufalý z postoje vlády a částečně Hradu ke krizi na Ukrajině. Uvedl to v rozhovoru pro časopis Týden, kde dal k dobru poučení, které mu kdysi udělil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Přidal i zmínku o prezidentu Zemanovi a jihoafrických domorodcích.

Děsné, nehoráznost, rozčiluje se Karel Schwarzenberg na Zemana. A navrhuje převratnou změnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

 

Schwarzenberg je znám jako nesmiřitelný kritik Ruska, který za jeho postup vůči Ukrajině požaduje tvrdou odpověď Západu. Dlouhodobě také varuje před nebezpečím, které Česku ze strany Ruska údajně hrozí. Svoje obavy zopakoval i v rozhovoru pro časopis Týden, kde dal k dobru historku s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, která údajně výmluvně ilustruje ohrožení Česka ze strany Ruska. 

„Nikdy nezapomenu na poučení, které mi dal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v době českého předsednictví Evropské unii. Jednání bylo příjemné, profesionální, jako ve vatičce. A pak přišla tisková konference a radar. Na objednanou otázku zareagoval, že pokud Američané postaví ve východní Evropě radar, Rusko rozmístí v Kaliningradu jaderné rakety. Opáčil jsem, že podle mých skromných zeměpisných znalostí je z Prahy mnohem blíž kanál La Manche než Ural, takže Praha patří do západní nebo střední Evropy, ale rozhodně není ve východní. Vítězoslavně na mě pohlédl a pravil, že Česko v OSN patří do východoevropské skupiny, takže je východní Evropa. Co tím chtěl říct: Dej si bacha, ty patříš do mé obory. To je snad jasné poučení!“ uvedl Schwarzenberg.

Ruskou rozpínavost považuje optikou občana České republiky za větší nebezpečí než Islámský stát. „Koukněte na mapu. Islamistů bych se bál, pokud bych bydlel v Zálivu nebo Jordánsku,“ konstatoval.

Zeman má horší způsoby než afričtí domorodci

Z pohledu bývalého šéfa české diplomacie se vyjádřil i k mediální přestřelce mezi prezidentem Zemanem a Ministerstvem zahraničních věcí stran návratu volyňských Čechů z Ukrajiny do Česka. Podle něj prezident svojí kritikou sleduje vlastní cíle a volyňští Češi mu jsou fuk. Chce prý odstranit velvyslance Počucha, kterého Schwarzenberg považuje za vynikajícího diplomata, a na jeho místo dosadit „své protekční dítě“, někdejšího konzula ve Lvově Antonína Murgaše.

Prezident podle něj navíc přestřelil, když Počucha „tepal“ v médiích. „Tohle je opravdu děsný způsob vládnutí. Že hlava státu veřejně zaútočí na velvyslance, to se neděje ani u Zulukafrů (africký domorodý kmen). V civilizované zemi si vláda velvyslance, se kterým je nespokojená, povolá, vynadá mu a případně s Ministerstvem zahraničních věcí řeší, co s ním dále provede. Osočit ho v médiích, to je nehoráznost!“ hřímal Schwarzenberg.

Ústava je napsaná na tělo Václava Klause, změňme ji

V rozhovoru rovněž prohlásil, že by byl pro razantní změnu Ústavy. Ta současná prý vznikla na míru požadavků Václava Klause, který při tvorbě Ústavy chtěl slabého prezidenta (tehdy Václav Havel) a potřeboval Senát, kam by se případně uklidili poslanci Federálního shromáždění. „Sněmovna by se měla volit většinově, aby vznikla efektivní vláda. A do Senátu by měl být poměrný volební systém, aby tam bylo poměrné zastoupení,“ vyjevil své představy. Na změnu si ale údajně budeme muset ještě několik let počkat. Nespokojenost občanů musí být podle Schwarzenberga ještě větší. Politici jsou totiž připraveni k řešení, jen když narazí.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…