Děti z rozvedených rodin budou v registru

13. 1. 2012 11:10

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chystá databázi dětí, na které dohlížejí sociální pracovníci. Přístup k citlivým datům bude mít široký okruh lidí - úředníci, policisté, státní zástupci, lékaři, ale například i učitelé. Před zneužitím citlivých údajů varují ochránci práv.

Děti z rozvedených rodin budou v registru
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti
reklama

Vznik registru ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zařadilo do národní strategie ochrany práv dětí, kterou už schválila vláda. Sociální pracovníci podle MPSV díky nové databázi lépe ohlídají problematické rodiny. Dnes vedou spisy na papíře, k elektronickým složkám se dostanou rychleji. Například při přestěhování rodiny dříve odhalí týrání, zneužívání či zanedbávání dětí, píše Deník.

Mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Hana Štěpánková registr označila za kontroverzní. Klíčové je podle ní zabezpečení registru a rovněž to, kdo by do něj údaje vkládal. Ministerstvo tvrdí, že bude databázi chránit. "Každý úřad se dostane pouze k těm údajům, které souvisí s jeho konkrétní prací. Zbytek informací bude zapečetěný," řekla MF Dnes Klára Trubačová z odboru rodiny.

MPSV věří, že elektronický registr pomůže lépe ochránit ohrožené děti z problémových rodin a zrychlí práci úřadů. Ministerstvo by díky databázi chtělo také získat přesnější podklady a analýzy. Registr by měl zpřehlednit i data o pěstounech, takže úřady opuštěným dětem rychleji najdou náhradní rodiče. Úředníci na projektu začnou pracovat ještě letos a podle harmonogramu jej dokončí v roce 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …