Dienstbier popsal důvody žaloby na Klause. Povede prý k ozdravení systému

05.03.2013 7:21

Osmatřicet senátorů se v pondělí rozhodlo pohnat před Ústavní soud (ÚS) prezidenta Václava Klause pro velezradu. Jedním z členů horní komory, kteří se podepsali pod návrh Klause žalovat, je i Jiří Dienstbier (ČSSD). V rozhovoru pro deník Právo uvedl důvody, proč je stoupencem žaloby.

Dienstbier popsal důvody žaloby na Klause. Povede prý k ozdravení systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

"Je dobře, že Senát naplnil roli ochránce ústavnosti, protože pokud konstatoval, že v pěti případech prezident republiky porušil svoje ústavní povinnosti, tak nezbývalo nic jiného než se obrátit na Ústavní soud, aby jako nezávislý tuto věc posoudil," uvedl Dienstbier.

Nyní je na soudu, aby zvážil u každého případu, zda a jak byly pravomoci prezidenta porušeny, a v tom případě z toho vyvodil určitou odpovědnost. To je podle senátora důležité proto, že se tak chrání ústavnost dnes, ale i tím, že Senát dal najevo, že se takové jednání nepřipustí, což působí preventivně do budoucna.

Pokud by ÚS vyhověl žalobě a uznal, že se prezident ústavního deliktu dopustil, splnila prý žaloba svůj účel. Splnila by ho i v případě, že soud konstatuje porušení ústavy v nižší intenzitě, než která by odpovídala ústavě. Pak by totiž soud alespoň vyložil, co je velezrada, jaký typ jednání a jaké míry závažnosti, míní Dienstbier. "A také řekne, zda ve vyjmenovaných případech došlo k porušení ústavních povinností nebo ne. To může sehrát velmi ozdravnou roli pro náš politický systém do budoucna," dodává.

Mají důkazy

Žaloba se podle senátora opírá o konkrétní důkazy, nejen o průzkumy a novinové články, jak někdy uvádějí odpůrci návrhu. Senátoři prezidentu vyčítají například nečinnosti při navrhování dalších soudců ÚS poté, co jeho kandidáty Senát zamítl.

"V poslední době to byly návrhy dva na tři volná místa v ÚS. Nejmenoval už rok ani místopředsedu ÚS a k tomu nepotřebuje součinnost s žádnou jinou institucí. To mohl udělat sám ze svého rozhodnutí," uzavřel Jiří Dienstbier pro Právo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …