Diplomacie? Židliček je málo a kandidátů moc. Hlavně bývalých politiků

03.03.2013 22:10

Mezi velvyslanci často končí bývalí politici. Je to například Petr Gandalovič, Michael Žantovský, ale i mnoho dalších. Přitom ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odmítl Jana Fischera na post velvyslance s tím, že diplomacie není trafika pro neúspěšné politiky.

Diplomacie? Židliček je málo a kandidátů moc. Hlavně bývalých politiků
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres
reklama

„Je to samozřejmě otázka náhody, štěstí…“ vyjmenovával ve 168 hodinách na ČT politolog Vladimír Votápek, jak se vybírá velvyslanec. Jak ale přiznal, často hraje roli i protekce.

„To víte, židliček je málo a kandidátů moc,“ žertoval bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. „Většinou se předjednávají jména tak, že se jde na Hrad,“ dodal. Sem se přinese neoficiální seznam, ze kterého prezident vybere, kdo půjde kam, například podle ovládaných jazyků.

To připustil i nynější náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub – prý aby se celý systém nezatěžoval, ptají se prezidenta. „Z principu si myslím, že nemáme chápat kariéru velvyslance jako trafiku,“ dodal náměstek.

Votápek ale hovoří jinak. Jsou dva důvody, proč politika dát na pozici velvyslance. První je, když strana chce danou oblast nějak ovlivňovat. A nebo: „Když se strana potřebuje toho politika zbavit, nějak ho vyexpedovat mimo domácí politiku,“ dodal Votápek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…