Dlouhý a Středula na sebe vzájemně vylili plné kýble špíny. Zde je důvod

03.08.2016 15:35

V českých médiích započala slovní přestřelka dvou znepřátelených táborů. Jedním z nich je Hospodářská komora, které šéfuje bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý, a druhý představuje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), jíž předseda Josef Středula. Zvolenou zbraní obou pánů je minimální mzda a bojištěm média a internet.

Dlouhý a Středula na sebe vzájemně vylili plné kýble špíny. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula
reklama

Dlouhý se ve svém posledním komentáři nazvaném „Vláda odborů? Už dost!“ pořádně opřel do Středuly, který podle něj překračuje svoje pravomoci a snaží se pouze dosáhnout politického mandátu, ať už se k němu dobere jakýmkoliv způsobem.

„Odborářský boss Josef Středula, když nedostal, co chtěl, na Twitteru uvedl, že když zaměstnavatelé nechtějí zvýšit minimální mzdu, chtějí zisk pro sebe a bídu pro lidi,“ napsal Dlouhý s tím, že je to naprostá hanebnost a nehoráznost tvrdit, že zaměstnavatelé chtějí sedřít své zaměstnance z kůže.

Středulu popsal jako populistu, který brnká na konkrétní struny, se kterými však Hospodářská komora či podnikatelé vlastně nemají co do činění. A nejhorší podle něj jsou banky, které nikomu nechtějí půjčit peníze. „Lidé mluví o Josefu Středulovi jako o stínovém premiérovi a až příliš často nezbývá než souhlasit,“ napsal Dlouhý s tím, že podle něj Středula diktuje Sobotkovi, co má dělat, a stejně tak ho občas vyslechne i Babiš, který však na oko stojí proti odborům.

„A to nemluvím o tom, jak vláda, často opět na vlně vstřícnosti až podbízivosti k odborovým předákům, podnikatelské sféře utahuje další a další šrouby,“ rozohnil se předseda Hospodářské komory a vyjmenoval několik zcela nepřijatelných opatření, jako je například proplácení prvních třech dnů nemocenské, které by podle něj vedlo ke zvýšení nákladů firem a výpadkům pracovní síly, či omezení otevírací doby.

„Svět není černobílý, sociálně nezodpovědní podnikatelé jistě existují, stejně tak jako existují podnikatelé vyhýbající se placení daní či fungující za hranicí zákonnosti,“ podotkl Dlouhý a dodal, že valná většina českých podnikatelů jsou „tvrdě pracující, poctiví lidé, kteří už toho mají dost: očerňování své pověsti, šikanování, byrokracie, dodatečných plateb“, a nechápou, za co by je měl stát zase trestat, když se z jeho strany vlastně jedná jen o planý populismus.

Dlouhého komentář však popudil samotného Středulu, který šéfa Hospodářské komory označil za „hrobaře českého průmyslu“ a jal se zavzpomínat na jeho působení ve funkci ministra průmyslu a obchodu, kdy rozprodal takřka všechny státní podniky.

„Hospodářská strategie ministra hospodářství byla postavena na co nejlevnější pracovní síle a bleskovém rozprodeji tehdy československého průmyslu,“ napsal Středula. Dlouhý se podle něj od té doby nikam neposunul a stále vnímá dialog mezi odbory a podnikateli jako boj o moc a je ochotný kvůli tomu na veřejnosti i lhát, aby z toho vyšli podnikatelé lépe.

Červeným hadrem je pro něj minimální mzda. Domníval jsem se, že už jsme v naší společnosti trochu dál a nemusíme si vysvětlovat, proč ji máme,“ napsal Středula s tím, že i vyspělé západní země jako Německo či USA ji mají, a že pokud by zůstala stejně vysoká jako podpora v nezaměstnanosti, těžko za ni bude někdo chtít pracovat.

„Nejsem si jist, zda neúspěšný prezidentský kandidát už touto formou nesonduje, zda by nestálo za to znovu to zkusit. Svézt se na laciné vlně populismu a náležitě se přitom otřít o odbory – to rozhodně není k zahození,“ vrátil to Středula Dlouhému i s úroky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …