Dnes a denně v Motole vidím, jak lidi ničí doplatky na léky. Není to nic pěkného. Nový ministr zdravotnictví ujišťoval, že bude bojovat za pacienty

22.11.2016 23:22

Budoucí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v úterních Událostech, komentářích České televize prozradil, co chystá na české pacienty a lékaře. Kritickým okem se na jeho plány podíval Tomáš Cikrt, někdejší spolupracovník exministra zdravotnictví Tomáše Julínka za ODS. Česká lékařská komora v čele s Milanem Kubkem možná bude nespokojená.

Dnes a denně v Motole vidím, jak lidi ničí doplatky na léky. Není to nic pěkného. Nový ministr zdravotnictví ujišťoval, že bude bojovat za pacienty
Foto: red
Popisek: Miloslav Ludvík (ČSSD) v pořadu Volby 2014

„Z hlediska legislativního procesu je tam jedna věc, kterou bych rád dokončil, a to je zákon o neziskových nemocnicích. Nastupuji do rozjetého vlaku, který už má za sebou tři roky ve funkci, a mým úkolem je s tímto vlakem dojet do konce,“ zahájil Ludvík. „Můj rozdíl oproti kolegovi Němečkovi, který je lékař, je v tom, že já jsem ekonom,“ doplnil host. Hodlá se soustředit na nastavení úhradových plateb ze strany pojišťoven nemocnicím, ale je připraven potýkat se i s platovou situací zdravotních sester.

Prý by se nijak nechtěl vymezovat vůči odcházejícímu ministrovi financí Svatopluku Němečkovi, zato dal najevo respekt premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. „Premiér Sobotka byl už třetím premiérem, který mi tuto účast ve vládě nabídl, a je prvním premiérem, jehož nabídku jsem přijal,“ prozradil.

Diváky ujišťoval, že jako ministr bude usilovat o snížení finanční spoluúčasti pacientů. „Já dnes a denně v Motole vidím, co mohou lidem způsobit např. doplatky na léky. Není to nic pěkného,“ posteskl si na závěr ředitel nemocnice Motol.

Česká lékařská komora by možná měla zpozornět

Tomáš Cikrt konstatoval, že Ludvík se jako ministr bude držet programu ČSSD, pokud jde o péči o pacienty. Ukázal to poznámkou o snížení spoluúčasti pacientů. Divákům Cikrt připomněl, že strop spoluúčasti pacientům zařídil už Cikrtův někdejší šéf Tomáš Julínek.

Bude prý zajímavé sledovat, jak se Miloslav Ludvík postaví či nepostaví ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO). Měli bychom prý také sledovat, jak bude nový ministr přistupovat k různým lobbistickým skupinám ve zdravotnictví. Po schůzce s prezidentem Ludvík dával najevo, že se těmto skupinám podívá na zoubek. Cikrt k tomu poznamenává, že Němeček dělal pro jednu z lobbistických organizací, Českou lékařskou komoru, všechno, co mohl, resp. co mu ministr financí Babiš finančně dovolil, pokud jde o platy lékařů. Ale lékařské komoře to nestačilo. Teprve čas ukáže, v jakém vztahu k sobě budou ČLK a Ludvík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …