Dnes a zítra. „Vyhrožoval mi žalobou.“ Souboj o Senát vrcholí

27.09.2024 15:55 | Zprávy

Ve 14 hodin začalo druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR. O křesla v Senátu se dnes a zítra utká 22 kandidátů na post senátora. V prvním kole se překonáním 50 % hlasů do Senátu dostalo pět kandidátů. Nejvíce sledovaný souboj se odehraje na Praze 2, kde mandát obhajuje Marek Hilšer, kterému dělá vrásky egyptolog Miroslav Bárta. V souboji už je i trestní oznámení.

Dnes a zítra. „Vyhrožoval mi žalobou.“ Souboj o Senát vrcholí
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marek Hilšer

Ve 14 hodin začalo druhé kolo voleb do Senátu. Volební místnosti se ve 22 obvodech uzavřou ve 22 hodin. Zítra pak budou volby probíhat od 8 hodin ráno do 14 hodin odpoledne, odkdy se začnou počítat výsledky. Už během zítřka se tedy dozvíme, jak se obmění třetina Senátu.

Pět kandidátů překročilo 50% hranici už v prvním kole voleb, které se konaly zároveň s krajskými volbami. Týká se to Jany Mračkové Vildumetzové a Martina Bednáře z ANO, lidovce Jiřího Čunka, člena SOCDEM Petra Víchy a nezávislého Pavla Fischera. Druhé kolo tedy proběhne ve 22 obvodech.

Volit může každý svéprávný občan České republiky s trvalým bydlištěm v příslušném senátním obvodu. Do volební místnosti je potřeba vzít si jen občanský průkaz. Volební lístky pro druhé kolo senátních voleb se nerozvážely poštou, ale budou k dispozici ve volebních místnostech.

Senátní volby tradičně doprovází nízká volební účast. A to obzvláště druhé kolo. V roce 2012 volební účast nepřesáhla 20 % oprávněných voličů. To znamená, že senátor vyhraje i za podpory relativně malého počtu hlasů. Kupříkladu senátor Leopold Sulovský získal v roce 2018 pouhých 4906 hlasů a přesto se dostal do Senátu. Tamní volební účast dosáhla 9,23 % oprávněných voličů.

Politicky nejatraktivnější souboj se odehraje na Praze 2, kde proti sobě stojí stávající senátor Marek Hilšer a egyptolog Miroslav Bárta. Jejich boj o místo v Senátu vygradoval až k vyhrožování soudem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

21:37 Nešťastný den Nerudové. „Poučení“ hned po dvou tweetech

Dva příspěvky publikovala europoslankyně Danuše Nerudová během posledních hodin na sociální sítě. V …