Do Česka přijíždí Orbán, sejde se s Babišem i Zemanem

30.11.2018 6:16

Na návštěvu Česka dnes přijíždí maďarský premiér Viktor Orbán. V Praze se sejde s premiérem Andrejem Babišem (ANO), s předsedy obou komor Parlamentu a s kardinálem Dominikem Dukou, na zámku v Lánech ho přijme prezident Miloš Zeman. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se jednání nezúčastní, v době Orbánovy návštěvy bude v Polsku. Maďarský premiér bude s českými politiky jednat o hospodářské spolupráci a o evropské politice.

Do Česka přijíždí Orbán, sejde se s Babišem i Zemanem
Foto: EPP
Popisek: Viktor Orbán

Babiš navštívil Orbána v Budapešti na konci srpna, zaletěl za ním na zhruba tříhodinovou večeři. Probírali spolupráci visegrádské čtyřky, tedy Maďarska, Česka, Polska a Slovenska, evropskou politiku včetně migrace i ekonomické vztahy. Za velký potenciál tehdy označili zbrojní zakázky. O možnosti spolupracovat při zbrojních zakázkách mluvil při listopadové návštěvě Česka i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Szijjártó v Praze také poděkoval české Sněmovně za to, že kritizovala doporučení Evropského parlamentu zahájit proti Maďarsku řízení kvůli vážnému porušení hodnot EU. Maďarsko před kritikou ze strany EU bránil v minulosti také Babiš, který stejně jako Orbán kritiku spojoval s maďarským odmítavým postojem k přijímání migrantů. V migrační politice zastávají Praha a Budapešť blízké postoje.

Zeman se hodlá při schůzce Orbánovi a maďarskému ministru zahraničí omluvit za to, že Petříček chce ze seznamu klíčových ambasád vyškrtnout mezi jinými také velvyslanectví v Budapešti. Změna se má uskutečnit od nového roku. Prezident ve čtvrtek v televizi Barrandov řekl, že navrhne zrušení Petříčkova rozhodnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…