Do Kalouskova království vlétl uragán Babiš. Noviny odhadují, kdo všechno poletí

30.01.2014 7:26

Andrej Babiš by podle deníku MF Dnes měl na Ministerstvo financí vlétnout „jako uragán“. Předsedou ANO ovládaný deník se hned v titulku ptá, zda ministr rozhýbe moloch, který se na úřadě za jeho předchůdců ustavil, a kladnou odpověď dovozuje z ministrových slov, že finance doposud v této zemi prakticky nikdo neřídil.

Do Kalouskova království vlétl uragán Babiš. Noviny odhadují, kdo všechno poletí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Sobotkovy vlády Andrej Babiš
reklama

Anketa

Bude podle Vás Andrej Babiš úspěšným ministrem financí?

73%
27%
hlasovalo: 6237 lidí

Andrej Babiš se podle deníku hned večer po svém uvedení do úřadu sešel s některými náměstky a řediteli podřízených organizací. MF Dnes spekuluje, že pro řadu z nich to bylo nejspíš první a zároveň poslední setkání s novým ministrem, protože z dosavadních vyjádření Andreje Babiše je zřejmé, že plánuje v úřadě skutečně rozsáhlé změny.

Jeho hlavní prioritou by mělo být zlepšení výběru daní, jeden z hlavních cílů nové vlády. MF Dnes poznamenává, že klíčový úkol čeká nejspíš na Simonu Hornochovou, zamýšlenou náměstkyni, která přitom doposud z pozice daňové poradkyně naopak firmám radila, jak zaplatit co nejméně.

Dá se proto čekat, že se z ministerstva budou poroučet úředníci, kteří doposud za daňovou oblast zodpovídali. Zejména náměstek Ladislav Minčič, a nejspíš i šéf Finanční správy Jan Knížek. Zájem Andreje Babiše o dosavadní fungování evropských fondů nejspíš smete Miroslava Mateje, který za ně doposud zodpovídal z pozice náměstka. Babiš již má na tuto pozici připraveného Lukáše Wagenknechta, který praktiky úřadu pod vedením Miroslava Kalouska dlouhodobě kritizuje.

Dá se očekávat, že z ministerstva zmizí i další nejbližší spolupracovníci Miroslava Kalouska. Zejména náměstek pro finanční trhy a tvůrce penzijní reformy Radek Urban a šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Ještě více se však očekává konec Milana Cícera, šéfa Finančně analytického útvaru, o kterém Babiš opakovaně řekl, že je to „soukromá BIS pana Kalouska“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…