Do národního kulturního pokladu se zařadilo Národní divadlo

19.07.2012 20:08

Program péče o národní kulturní poklad, z něhož několik státních kulturních institucí financuje svá sídla, se rozroste o Národní divadlo. Aktualizaci programu, která počítá i s úpravami jeho časového a finančního harmonogramu, ve čtvrtek podle internetových stránek kabinetu schválila vláda. Zda z peněz určených na program bude Národní divadlo financovat například dlouho chystanou opravu fasády své historické budovy nebo rekonstrukci Státní opery, jež je od 1. ledna znovu součástí divadla, není zatím zřejmé. Informuje ČTK.

Do národního kulturního pokladu se zařadilo Národní divadlo
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Balet, Státní opera Praha
reklama

Celkové prostředky určené na program rekonstrukcí historických objektů, případně na výstavbu nových budov kulturních institucí, se nemění. Program vznikl v roce 2006 a zahrnoval obnovu a rozvoj Národního muzea, Národní knihovny, Národního technického muzea, Národního filmového archivu a Uměleckoprůmyslového muzea.

Do programu se dostane celkem 10,3 miliardy korun

Program byl původně schválen do roku 2014, postupně se prodlužuje, nyní platí do roku 2018 a mělo by do něj plynout celkem 10,3 miliardy korun. První dva roky šly do programu jen peníze ze zrušeného Fondu národního majetku, později začal přispívat i státní rozpočet. Peníze z FNM by podle současných plánů měly do programu jít do roku 2014.

Cílem ve čtvrtek schváleného materiálu je také aktualizace časového a finančního harmonogramu v jednotlivých etapách. Naplánované projekty je třeba také sladit s možnostmi rozpočtu ministerstva kultury v letech 2012 až 2014. Akce, které už jsou v rámci programu naplánované, by přijetí současného návrhu nemělo ohrozit; může se ale změnit časový a finanční harmonogram jejich plnění, uvádí se v předkládací zprávě.

Z peněz určených na program se měla například platit novostavba Národní knihovny; po změně plánu program financuje rekonstrukci současného sídla knihovny v Klementinu a dostavbu depozitáře v Hostivaři. S programem počítá i velká rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea a Národní technické muzeum právě ve čtvrtek prezentovalo výsledky rekonstrukce svého sídla.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…