Do politiky nechci, ujišťoval Prymula. Kromě práce na vládě se chce současně věnovat i vědě

22.05.2020 14:05

Uznávaný epidemiolog Roman Prymula na konci měsíce končí na postu náměstka ministra zdravotnictví. V rozhovoru pro CNN Prima News vyloučil, že by měl nyní politické ambice. Realizovat se chce dále ve funkci zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na Úřadu vlády a také v akademické sféře. Rovněž se vyjádřil ke svému údajnému střetu zájmů a k tomu, jak to bylo s jeho bezpečnostní prověrkou, informuje server Aktuálně.cz.

Do politiky nechci, ujišťoval Prymula. Kromě práce na vládě se chce současně věnovat i vědě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví
reklama

Premiér Andrej Babiš jednal s Prymulou o jeho dalším vládní angažmá a nabídl mu místo zmocněnce pro vědu a výzkum, které však bude hůře placené než místo ministerského náměstka. „Celý život jsem dělal vědu, byl jsem v akademickém sektoru. Pozice, kterou mi pan premiér nabídl, mě zaujala, protože si myslím, že tam mám co přinést,“ uvedl Prymula.

A jelikož na Úřadě vlády lépe placená místa nejsou, bude kromě toho vyvíjet i akademickou činnost, prozradil Prymula. Podle svých slov si tak nepohorší o tolik.

Jakékoli politické ambice proto vyloučil. „Snažím se působit odborně, o politiku se nezajímám. Do žádné politické strany nevstoupím,“ dodal. Rovněž vyvrátil spekulace, že ho má na pozici zmocněnce premiér „v zásobě“, pokud by odvolal ministra Vojtěcha. „O tom s panem premiérem nikdy diskuse nebyla, považuji to za nerealistické,“ řekl.

Upřesnil, jak to bylo s jeho bezpečnostní prověrkou. Prymula měl ministerstvo opustit, protože ani po roce nedostal bezpečnostní prověrku. Kvůli pandemii COVID-19 zůstal, přesvědčil ho Babiš.

Prymula zdůraznil, že limit na vydání prověrky je 70 dní a on nemá výsledek ani za více než rok. „Do roku 2016 jsem měl 15 let prověrku na T,“ řekl Prymula. Stupeň T, tedy tajné, je vyšší než důvěrné, který požadoval Vojtěch. Národní bezpečnostní úřad podle Prymuly prověřuje kauzy, o kterých v souvislosti s ním média v minulosti psala.

V kontextu s tím zmínil údajný střet zájmů, kvůli kterému skončil na místě ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové, a přišel o projekt Centra tradiční čínské medicíny. „Byl to projekt, který byl v té době vládním projektem. Schválila ho vláda i Parlament,“ uzavřel k tomu Prymula.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…