Do toho vám nic není. Zeman proti BIS: Do hry vstoupil Václav Havel

01.12.2020 12:09

„Sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS překračuje své pravomoci, není jí nic do toho, jaké kroky prezident podniká.” Nejde kupodivu o aktuálně pronesenou větu v souvislosti s úkolem prezidenta Zemana pro kontrarozvědku. Tento výrok je 20 let starý a zazněl z Hradu během prezidentování Václava Havla. Připomeňme si podobnou situaci, kdy poslanci kritizovali prezidenta za postup vůči BIS. ParlamentníListy.cz na tuto kauzu z minulosti byly upozorněny zdroji z bezpečnostního prostředí. Informace o případu se už šíří i po sociálních sítích.

Do toho vám nic není. Zeman proti BIS: Do hry vstoupil Václav Havel
Foto: Repro BIS
Popisek: Logo BIS z klipu BIS
reklama

Pozornost médií a opozičních politiků se už druhý den soustředí na údajný úkol, který měl prezident republiky zadat Bezpečnostní informační službě. Píšeme údajný, protože ho nikdo oficiálně nepotvrdil, což by se vzhledem k utajení nejspíš nestalo, ani pokud by tomu tak skutečně bylo. To nyní nechme stranou.

Podstatou celé věcí má být skutečnost, že podle zjištění Českého rozhlasu prezident Miloš Zeman zaúkoloval BIS, aby mu zpracovala seznam ruských zpravodajských důstojníků působících v České republice, jména jejich českých spolupracovníků, seznam vlivových a infiltračních operací a informace o praní špinavých peněz ruskou mafií v Čechách.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 33881 lidí

Civilní kontrarozvědka dosud dle dostupných zpráv na úkolu nepracuje a žádá o stanovisko sněmovní Stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS, jejíž člen Marek Benda z ODS již prohlásil, že Zemanův požadavek je za čarou, pokud je skutečně formulován tak, jak se objevil v éteru. Ve chvíli, kdyby šéf BIS na tyto požadavky prezidentovi odpověděl, bylo by to podle Bendy na rozpuštění BIS.

Údajný požadavek prezidenta republiky svorně kritizovali i představitelé dalších opozičních stran včetně TOP 09, Starostů a nezávislých, KDU-ČSL a Pirátů. Mírně kritický ve svém postoji byl i šéf bezpečnostního výboru Sněmovny Radek Koten z SPD.

Nejde však o první případ, kdy se poslanecká komise bude podobným požadavkem vůči tajné službě zabývat. Obdobná situace tu byla před dvaceti lety, kdy BIS zaúkoloval tehdejší prezident Václav Havel, totožná komise ve Sněmovně se tím zabývala a Havel se tehdy vůči poslancům ostře vymezil a vzkázal, že jim do toho nic není.

Václav Havel tehdy dle zákonné pravomoci zaúkoloval BIS poté, co navštívil dva elitní policejní útvary a nabyl dojmu, že v České republice existují síly, které mají zájem na destabilizaci těchto dvou policejních složek a prezident Havel informaci o zadání tohoto úkolu zveřejnil. To se výrazně nelíbilo především poslancům zmiňované komise a rozhodli se tím zabývat. 

Hlava státu na to reagovala dosti kriticky s tím, že sama komise pro kontrolu BIS překročila své pravomoce, když ho za zveřejnění úkolu kritizovala. 

„Prezident zdůrazňuje, že komise nemá co posuzovat kroky prezidenta republiky, proto nebyla zřízena,“ tlumočil tehdy stanovisko Václava Havla jeho mluvčí Ladislav Špaček. 

Současná sněmovní Stálá komise pro kontrolu činnosti BIS se bude prezidentovým požadavkem zabývat na svém zasedání tento čtvrtek.
 
Takto o sporu informovala MF Dnes:
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…