Dobeš zaplatí nepedagogy i bez Kalouskovy pomoci

15.08.2011 14:41

Platy nepedagogických pracovníků ve školství by se v příštím roce neměly snižovat. Ministr školství Josef Dobeš po schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem sdělil, že potřebných 700 milionů dokáže nalézt i přes to, že se nezvýší celkový rozpočet jeho kapitoly.

Dobeš zaplatí nepedagogy i bez Kalouskovy pomoci
reklama

"Je to jen otázka priorit uvnitř jeho kapitoly. My jsme se shodli, že na to, co potřebuje, je rozpočtově saturován. Je otázka, jestli upřednostní tu či onu položku," poznamenal po schůzce k rozpočtu ministerstva školství pro příští rok Kalousek. "My jsme se dohodli, že kapitola navýšena nebude."

Dobeš dříve řekl, že pokud školství nedostane přidáno 1,5 miliardy, bude škrtat v platech nepedagogických pracovníků škol. Školníkům, hospodářkám, správcům sítí, kuchařkám a dalšímu personálu by se tak snížily platy o pět procent. Už letos přitom klesly o deset procent, jejich průměrná mzda činila v prvním čtvrtletí tohoto roku 13 tisíc korun.

Dobeš nově uvedl, že ministerstvo financí umožní použít úspory z letošního roku na předfinancování výdajů v roce 2012. Školství také podle něj získá 300 milionů korun takzvaného "kalouskovného", které dostane z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Tyto peníze ministerstvo financí formou účelové dotace v minulých letech posílalo sportovním svazům na podporu sportu. "Já díky těmto opatřením najdu 700 milionů na nepedagogy," dodal Dobeš.

Učitelům už dříve slíbil přidat v roce 2012 čtyři miliardy, a pokud se nenavýší rozpočet školství, chce tyto peníze ušetřit mimo jiné i na platech školníků a kuchařek.

Čtěte:

Kalousek s Dobešem školám zatím nic neslibují. Možná ale sníží platy

Kalousek vs. Dobeš. Přou se o peníze na vědu

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …