Dobré časy končí. Připravte se na hospodářskou recesi, vzkazuje analytik nad nejnovějšími čísly

29. 12. 2018 17:51

Přijde nová recese? O tom se rozepsal Colby Smith pro Financial Times. Přinesl to CasopisArgument.cz.

Dobré časy končí. Připravte se na hospodářskou recesi, vzkazuje analytik nad nejnovějšími čísly
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

„Ještě půl roku a budeme svědky nejdelší konjunktury v historii USA,“ uvedl Smith s tím, že hromada analytikú už ale vidí recesi. „Za vysokými ziskovými maržemi je utahující se monetární politika FEDu, která zdvihá úrokové sazby, i když inflační tlaky jsou velmi mírné. A fiskální stimul USA pomalu vyprchává,“ poznamenal Smith dále, že to není tak jednoduché, neboť různá čísla vytvářejí hodně smíšené signály.

Následně poukázal na studii zkoumající 120 různých recesí, kdy nám data mohou ukázat, jestli je před námi recese. „V současnosti se soukromá spotřeba v centrech Západu (tedy USA, eurozóně a Japonsku) nechová jako kdyby mělo být před recesí. Ani u vývoje investice nic nenapovídá tomu, že by přišel zlomový bod recese. U produktivity, dalšího významného indikátoru, je vývoj smíšený, v USA sice pomalu, ale roste, padá v Japonsku a v eurozóně," dodal Smith se slovy, že Pierre Lafourcade na základě těch dat tvrdí, že další recese přijde v roce 2020.

„V USA klesají ceny domů, i prodeje aut. A lidé z firemního sektoru tvrdí, že právě to je znakem vyprchávající konjunktury. A samozřejmě oslabuje fiskální stimul. Trumpovo snížení daní vyprší svým efektem v příštím roce. A pak tu jsou oblíbené finanční signály, které naznačují, že ‚dobré časy pomalu mizí‘. Například efekt bohatství plynoucí z rostoucí ceny aktiv bývá dobrým indikátorem,“ uzavřel Smith se slovy, že minulé recese byly způsobeny poruchami na finančních trzích.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

17 českých europoslanců zvedlo ruku na podporu protestů v USA a proti Trumpovi. Některá jména Klause juniora velmi nemile překvapila

10:59 17 českých europoslanců zvedlo ruku na podporu protestů v USA a proti Trumpovi. Některá jména Klause juniora velmi nemile překvapila

Evropský parlament zaujal stanovisko k protestům v USA a hnutí Black Lives Matter a šéf Trikolóry Vá…