Dodržel jsem slovo chlapa, ale před národem jsem byl za blbce. Michal Hašek po letech zavzpomínal na "lánskou schůzku"

28.05.2016 18:33

Hostem sobotního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 byl předseda Asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Přiznal, že byl za blbce, když dodržel slovo stvrzené podáním ruky, jak by řešil církevní restituce, a nevynechal ani uprchlickou krizi. Česká republika se prý svědomitě připravuje na různé možnosti, abychom nedopadli jako německá kancléřka Angela Merkelová.

Dodržel jsem slovo chlapa, ale před národem jsem byl za blbce. Michal Hašek po letech zavzpomínal na "lánskou schůzku"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek
reklama

Opakovaně se vyjádřil k pověstné „lánské schůzce“ z podzimu 2013. „Není náhodou, že články o lánských pučistech vyběhly den poté, co hnutí ANO podrazilo koalici a nehlasovalo pro protikuřácký zákon. Je to taková clona. S trochou nadsázky se mi chce říct, že je to taková tabáková clona. Byl to koaliční návrh a ten bylo třeba držet až do konce. Ale nemyslím si, že je to věc, na které by měla padnout vláda. Tato země má tisíc důležitějších věcí k řešení,“ poznamenal na úvod Hašek.

Poukázal na to, že kraje teď trápí církevní restituce. „Na nás teď prší žaloby církví o vydání či nevydání majetku. A my jsme zaskočeni, protože v tom zákoně se nepočítalo s tím, že by kraje či obce měly vydávat nějaký majetek. Někdejší Nečasova vláda dokonce podepsala s církvemi soukromoprávní smlouvu, ve které se církve zavázaly, že už nebudou požadovat další majetek,“ připomněl host.

Osobně by řešil církevní restituce jinou cestou. Stát by měl vyžadovat dodržování již zmíněné smlouvy, a pokud církve smlouvu nedodržují, musí přijít protireakce. Jestliže např. soud rozhodne o tom, že se má vrátit ten či onen majetek, měla by se jeho hodnota odečíst od náhrad, které mají být církvím vyplaceny. Církevní restituce je prostě třeba řešit podle platného právního stavu,“ shrnuje Hašek.

Nesmíme také zapomínat, že se blíží krajské volby. Podle Haška se počítají až odevzdané hlasy voličů, a tady jihomoravský hejtman věří, že voliči ocení každodenní práci, kterou pro ně krajské reprezentace odvádějí. Na jižní Moravě je to dokonce tak, že se Hašek snaží předjednat své kroky i s opozicí, aby politicky přežily změnu politické reprezentace.

Následně se znovu vrátil k lánské schůzce. „Dodržel jsem slovo chlapa a podanou ruku, ale před národem jsem byl za totálního blbce. Lánská schůzka byla, ale Hašek se za ni nestydí. Šlo prostě o povolební rokování s prezidentem Zemanem. „Z mého pohledu byla lánská schůzka především mediální realitou. Kdo jí chce i po těch letech věřit, tak nedá hlas ČSSD a Michalu Haškovi. Ale po těch letech už si to možná lidé promysleli a vidí to jinak. Krajské volby teď ukážou, zda mi voliči znovu dají důvěru,“ shrnul téma Hašek.  

Babiš, zemědělství a uprchlíci

Pár slov padlo také na adresu Andreje Babiše a hnutí ANO. „Andrej Babiš někde vzkázal, že bude spolupracovat s kýmkoliv, jen ne s Novákem a Haškem. Ale takhle se politika nedělá. Já dopředu nikomu nedávám červené karty,“ konstatoval. Pokud mu k tomu voliči dají mandát, je připraven vyjednávat koalici s kýmkoli. I s hnutím ANO, protože jeho předseda Andrej Babiš se sice v médiích vyjadřuje velmi ostře, ale jednání mimo kamery a bez médií prý probíhá korektně. Ukazuje se to např. při jednání Asociace krajů s ministerstvem financí.

Jihomoravský kraj prý velmi tíží problémy zemědělců. „Naše zemědělství je v krizi,“ zaznělo varovně z úst hejtmana. Na zemědělce dopadly nízké výkupní ceny mléka, další ranou jsou nízké ceny vepřového, přízemní mrazíky a také sucho. Hašek se proto obrátil na svého stranického předsedu a premiéra Bohuslava Sobotku a požádal ho, aby situaci řešil. Sobotka přislíbil jednání.

Stranou pozornosti hosta ovšem nezůstala ani uprchlická krize. „V posledních dnech mám informace, že došlo k nějakému záchytu patnácti nebo šestnácti lidí ve vlaku. Ale tam šlo o uprchlíky, kteří dostali azyl v Rakousku, ale chtěli projet přes naše území do Německa. Byli vráceni do Rakouska. Ukázalo to, že musíme zůstat bdělí. Řeší se nové technologie, které by hlídaly zelenou hranici, pokud by nastala migrační vlna. Tato země se na to připravuje. Není důvod k panice, ale tato vláda se poctivě připravuje a věřím, že případnou situaci zvládne,“ ujišťoval posluchače.

Čína a Noční vlci

V závěru pořadu zmínil ještě dvě témata. Prvním z nich byla nedávná návštěva Haška v Číně. Jihomoravský kraj totiž v Říši středu podepsal dvě partnerské smlouvy. Byly podepsány dohody o spolupráci Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického i Mendelovy univerzity s čínskými univerzitami. „Všude jsme propagovali moravské víno. Za sto milionů korun odeberou Číňané víno,“ prozradil Hašek. Bude se navíc investovat do lázeňství. „Během tří let jsou Číňané připraveni investovat 80 milionů euro. Tohle už je na papíře a vězte, že na konci června bude podepsáno,“ řekl.

Nakonec moderátor Luboš Xaver Veselý otevřel kauzu Nočních vlků v Brně. Česká média se prý na toto setkání často ptají. Pravda, ministr kultury Daniel Herman či předseda ODS Petr Fiala za to nenechali na setkání s motorkáři nit suchou, ale není to tak dávno, co se s nimi sami setkali. Nemluvě o tom, že Noční vlci byli nepochybně lépe prověřeni než uprchlíci.

„Na rozdíl od toho milionu uprchlíků, který má paní Merkelová v Německu a o kterých ani nevíme, jak se jmenují. Tady si myslím, že tihle lidé byli prověřeni do posledního knoflíku,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…