Doktor Hnízdil: Náš systém se hroutí. Když nenastane změna, vývoj si ji vynutí. Pak to může být i zničující

23.11.2015 10:42

Současný ruský dopingový skandál může mít dopad nejen na atletiku jako celek, ale i na celou naši společnost, uvedl v rozhovoru pro internetovou televizi DVtv lékař a bývalý antidopingový komisař Jan Hnízdil. Podle jeho názoru strategie, kterou zvolila světová antidopingová organizace vůči Rusku, je nesmírně nebezpečná.

Doktor Hnízdil: Náš systém se hroutí. Když nenastane změna, vývoj si ji vynutí. Pak to může být i zničující
Foto: facebook.com
Popisek: Rehabilitační lékař Jan Hnízdil

Anketa

Líbilo se vám, jak si studenti, politici, rektoři a jiní občané 22. listopadu připomněli 17. listopad?

4%
92%
hlasovalo: 13108 lidí

Moderátorka Daniela Drtinová připomněla, že antidopingová komise naznačuje, že by zákaz účasti na olympijských hrách mohli dostat všichni ruští atleti. Hnízdil uvedl, že se to stát může, považuje to ale za nešťastné hned z několika důvodů.

„Zejména jde o princip kolektivní viny. Tady dochází k odsouzení celého atletického svazu Ruska, a to znamená, že v podstatě všichni, i ti nevinní, jsou potrestáni. To je podobné, jako bychom pověděli, že všichni uprchlíci jsou fanatici. Nechceme je, pryč s nimi,“ prohlásil.

Celé video je ZDE

Antidopingová komise mluví o pozitivních nálezech, o tom, že v Rusku bylo zatajeno možná několik set pozitivních dopingových nálezů. „Ale pozitivní nález neznamená doping,“ upozornil Hnízdil s tím, že se problematikou dopingu kdysi podrobně zabýval. A dospěl ke zjištění, že existuje nejméně 11 způsobů vedoucích k pozitivnímu nálezu zakázané látky v těle sportovce. „A z těch 11 způsobů pouze jeden jediný je vědomý doping. Všechny ostatní jsou důsledkem nevědomého konání nebo nějaké situace,“ podotkl.

Antidopingové instituce postupují stejně jako středověká inkvizice

Antidopingové instituce podle něj postupují v podstatě jako inkvizice. „Je to jako by ukázaly na ženu ‚Máte signum diabolicum. A dokažte mi, že nejste čarodějnice. Pokud vy to nedokážete, tak my vás upálíme‘. To je naprosto totožné,“ řekl.

Poukázal na to, že antidopingová instituce ukáže na sportovce, že mu byla v moči nalezena zakázaná látka. A má dokázat, že nedopoval. „Ale on to dokázat nemůže. … Sportovec je pak mediálně zničen, je na něm, aby dokazoval nevinu. Ale ti sportovci nebyli usvědčeni. Ani ti ruští sportovci. Je to skutečně postaveno jen na čiré spekulaci. Tedy na jakýchsi pozitivních nálezech, které byly údajně utajeny,“ poznamenal.

Také v USA zatajili stovky dopingových nálezů. A proviněné sportovce nepotrestali

Na otázku Drtinové, zda by mohl popsat systém státem podporovaného dopingu, uvedl, že nejde jen o problém Ruska. „V roce 2003 Sport ilustrated publikoval zprávu, že ve Spojených státech zatajili několik set dopingových nálezů a ty sportovce nepotrestali. A byly mezi nimi i takové hvězdy jako sprinter Carl Lewis,“ upozornil s tím, že nejde jen o problém Ruska, ale celého vrcholového sportu.

Vyloučení Ruska z atletické federace je vyhlášením války

Ohledně toho, že z atletické federace bylo vyloučeno jen Rusko, Hnízdil řekl, že jde o uplatnění principu kolektivní viny. „Je to princip presumpce viny a je to v podstatě vyhlášení války Rusku na sportovním poli. Skutečné mocnosti, které ovládají antidopingové instituce, vyhlásily Rusku symbolickou válku,“ prohlásil Hnízdil s tím, že v celé věci je politický motiv. „Protože vrcholový sport je vlastně symbolická válka. Myslím, že dokonce George Orwell psal, že vrcholový sport je válka, ve které se nevraždí,“ uvedl.

Rusové si to nenechají líbit

Jakékoliv zvyšování napětí považuje za velmi nebezpečné, včetně zvyšování napětí na poli sportovním. „Jestliže teď instituce vystoupily proti mocnosti Rusku, všichni víme, jaký vztah ke sportu má vůdce Ruska, tak si myslím, že to skutečně může mít nečekané a nebezpečné celospolečenské důsledky,“ varoval s tím, že jakékoliv zvyšování napětí může vyvolat agresi. „Mluví se o tom, zda Rusové budou moci vůbec startovat na mistrovství světa, na olympijských hrách. A to už si myslím, že pro mocnost takto velikou je nesmírně ponižující. Oni si to nenechají líbit,“ doplnil své varování.

Jestli chceme vrcholový sport, nemůže být bez dopingu

V další části rozhovoru poukázal na existenci zajímavé studie, kterou provedli ve francouzském biomedicínském institutu. Zde vědci zjistili, že v první novodobé olympiádě využívali sportovci lidských možností na 75 %, nyní je to ale až na 99 %. „Takže bylo dosaženo hranice lidských možností. Jenže společnost od sportovců žádá další úžasné výkony. Ale oni už nemohou. Pokud chtějí uspokojit společenskou poptávku, musí používat doping. A tatáž společnost investuje nemalé částky do antidopingových testů. Ale to nemá řešení. Jestliže chceme vrcholový sport, tak nemůže být bez dopingu. A jestliže chceme čistý sport, tak nemůže být vrcholový,“ upozornil.

Mnozí sportovci zemřeli proto, že se dostali na hranici svých sil

Problémem ovšem je, že peníze plynou jenom z vrcholového sportu. „Díky úžasným výkonům do toho investují sponzoři, mediální společnosti, sázkové agentury. Pokud by ty výkony nebyly takové, tak mediální zájem nebude takový. A nepoplyne do vrcholového sportu tolik peněz,“ vysvětlil, v čem spočívá jádro problému.

Hnízdil upozornil na časté úrazy vrcholových sportovců i na to, že mnozí z nich zemřeli na nečekaná selhání srdce prostě proto, že jejich tělo se dostalo na hranici svých sil.

Musí nastat změna. Když nebude vědomá a klidná, tak...

Zkušenosti ze sportu pak Hnízdil zevšeobecnil na celou situaci ve společnosti. „Všechny krize, ať už je to ve vrcholovém sportu doping, ekonomická, sociální, kriminalita, všechny tyto krize mají společného jmenovatele. Je to iluze nekonečného růstu. Ať už ve sportu, v ekonomice, v jakékoliv oblasti,“ uvedl a připomněl, že zakladatel novodobých olympijských her Pierre Coubertain hrám vetknul motto „Rychleji, výše, silněji“. „Ale jestliže jakoukoliv aktivitu budeme provozovat rychleji, výše a silněji, tak jednou nastane chvíle, kdy dosáhneme vrcholu, kdy už to výše nepůjde. A my jsme toho vrcholu dosáhli. Pokud si to neuvědomíme, tak z něj spadneme, my už nemůžeme dál,“ varoval.

Problém naší společnosti je prý v tom, že náš systém je založený na neustálém růstu. Jenže tento systém se prý už nyní hroutí. Podle něj bychom měli změnit své chování a nečekat, až nám to poradí nějaký politik. „Jediná šance na změnu je, že každý začne sám od sebe a bude se snažit změnu svého chování k sobě, ke sportu, ke společnosti, k životnímu prostředí šířit na své okolí,“ řekl s tím, že pokud taková změna nebude vědomá a pokojná, tak si ji vývoj stejně vynutí. Pak by byla nevědomá. „A může být i velice nebezpečná a zničující,“ varoval Jan Hnízdil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

7:28 Šichtařová odsoudila „sluníčkovou“ ČT. Udeřila i kvůli „kvokající potrefené domovnici“

„Veřejnoprávní média zaspala dobu,“ myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Povede pokles důvěry v tra…