Doktorka Samková: Stát sám přiznává, že na těžké zločince nestačí

05.06.2012 9:18

Advokátka Klára Samková patří k lidem, kteří poukazují na problémy v kauze Davida Ratha. V dnešním komentáři, který vyšel v Hospodářských novinách (HN), se Samková znovu pozastavuje nad tím, že případ původně řešila „nesprávná“ státní zástupkyně. Svědčí to snad o bezzubosti naší justice?

Doktorka Samková: Stát sám přiznává, že na těžké zločince nestačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Kauzu Davida Ratha dozorovala v první fázi ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Stalo se tak údajně proto, že prvotní indicie ukazovaly na možné trestné činy spáchané na severu Čech. Do středních Čech kriminalisté zavítali až později. Přestože v médiích toto vysvětlení zaznělo opakovaně a kauza se nakonec přesunula po úvaze samotné Bradáčové do středních Čech, advokátka Klára Samková znovu postup justice zpochybňuje.

Komu slouží kauza Davida Ratha

“Co bylo skutečným důvodem tohoto jednání? Mohou být dva. Prvním je již fakticky přiznaná neschopnost státu „zatočit“ s těžkými zločinci. Druhou možností je, že zatčení D. Ratha není zahájením procesu likvidace korupce, ale naopak zoufalou akcí justičních špiček manipulovaných špičkami politickými směřující k uchování korupčního prostředí, doslova „za každou cenu“ – zde za cenu ztráty jednoho muže,“ píše Samková.

Zákon podle Samkové jasně říká, že člověk má být stíhán soudcem, v jehož obvodu se údajný zločin stal. Pokud je souzen jiným soudem, pokud se tak neděje, je souzen nezákonně. Státní zástupce představuje zástupce státu a z tohoto hlediska bylo třeba, aby kauzu dozoroval středočeský státní zástupce. Jestliže se tak nedělo, např. z obav před Rathovým vlivem v kraji, měl by z toho vyvodit odpovědnost i samotný ministr spravedlnosti, neboť není schopen zajistit nezávislost justice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…