Doněčtí vzbouřenci prý znárodnili veškerý průmysl na Donbasu

20. 5. 2014 20:06

Separatisté v Doněcké oblasti splnili své výhrůžky a ohlásili "znárodnění" všech podniků Donbasu. Oznámila to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na prohlášení šéfa samozvaného parlamentu "Doněcké lidové republiky" Denise Pušilina. "Nemám už sílu dál bránit touhám a přáním obyvatel Doněcké oblasti," odůvodnil své rozhodnutí Pušilin. Neupřesnil ale, jak budou separatisté znárodňování provádět.

Doněčtí vzbouřenci prý znárodnili veškerý průmysl na Donbasu
Foto: archiv red, tan
Popisek: Protesty na Ukrajině
reklama

Krok má být podle ukrajinských médií přímým útokem na oligarchu Rinata Achmetova, který se dnes povstalcům otevřeně postavil a na protest proti nim zorganizoval protestní akci ve svých závodech. Podle zpravodajského serveru Ostrov na "znárodnění" dnes zareagoval utvářením vlastních bojových oddílů Štít, které mají chránit jeho podniky před útoky povstalců.

Ukrajinský parlament dnes schválil "memorandum o míru a porozumění"

Achmetov na východě Ukrajiny zaměstnává 300.000 lidí a podle místních novinářů tam rozhoduje bezmála o všem. Jeho dnešní akce může mít velký dopad na vyhrocený spor povstalců s kyjevskou vládou. Achmetov až dosud s přímou podporou nového režimu váhal, i když opakovaně vyzýval k zachování jednoty země.

Ukrajinský parlament dnes schválil "memorandum o míru a porozumění," které předpokládá decentralizaci státní správy a posílení pravomocí místních samospráv. Podle televize Espreso má právě tento slib být odměnou pro Achmetova, který prý bude mít decentralizované orgány na východě země pod kontrolou.

"Vyhlašujeme plné znárodnění všech podniků oblasti," uvedl Pušilin ve zvláštním televizním provolání. "Souvisí to s tím, že oligarchové na Donbasu odmítli platit daně Doněcké lidové republice. Dál platí kyjevským úřadům, a tím je podporují," konstatoval.

Poslušnost prý vypověděli vzbouřenci z Horlivky, kterou proruské síly ovládají stejně jako Slavjansk a Kramatorsk

"Donbaský lid" podle Pušilina svůj názor vyjádří na demonstraci, kterou separatisté svolali do Doněcka na 25. května. Právě ten den se budou na Ukrajině konat prezidentské volby, které vzbouřenci hodlají bojkotovat.

List Ukrajinska pravda dnes informoval o sporech, které údajně rozkládají tábor doněckých separatistů. Rozpory se prý vyhrotily v okamžiku, kdy "Doněcká lidová republika" začala formovat své orgány, tedy parlament a vládu. Hlavní slovo ve vedení těchto orgánů mají prý separatisté z hlavní povstalecké bašty Slavjanska, což se ostatním povstaleckým centrům nelíbí.

Poslušnost prý vypověděli vzbouřenci z Horlivky, kterou proruské síly ovládají stejně jako Slavjansk a Kramatorsk. Některým "ministrům" doněcké vlády se prý zároveň nelíbí kampaň, kterou slavjanští aktivisté v čele s Pušilinem rozpoutali proti mocnému Achmetovovi. Někteří členové vlády prý z tohoto důvodu rezignovali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…