Dopisy Válkovi kvůli řediteli ústavu: Další pokračování

23.04.2025 12:35 | Zprávy

Ministr Vlastimil Válek musí řešit situaci v Národním ústavu duševního zdraví. Stížnosti zaměstnanců na ředitele se týkají bossingu i svévolného zasahování do jejich grantových žádostí. Mluvčí ministerstva pro ParlamentníListy.cz uvedl, že rozhodnutí lze očekávat už brzy.

Dopisy Válkovi kvůli řediteli ústavu: Další pokračování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

V úterý zemřel profesor Cyril Höschl, jedna z nejvýraznějších osobností české psychiatrie. Kromě nenahraditelné role popularizátora prevence duševních onemocnění se někdejší děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy také významně zasloužil o vznik Národního ústavu duševního zdraví, sídlícího v Klecanech.

Bohužel právě v době jeho odchodu vrcholí v „jeho“ ústavu, který vedl až do roku 2021, krize kolem jeho nástupce. Zaměstnanci NÚDZ vyjadřují nedůvěru řediteli ústavu Petru Winklerovi. Hlavním důvodem jejich stížnosti je „bossing místo vědy“, který prý v ústavu, který má teoreticky zkoumat duševní zdraví, s ředitelem zažívají.

Vystudovaný sociální pracovník Winkler v ústavu působil od roku 2011 v pozici vedoucího výzkumného týmu. Krátce po jeho jmenování do jeho čela ale začala zaznívat tvrzení o jeho despotismu a neúnosné atmosféře.

Ředitel tehdy tvrdil, že vlna odchodů je způsobena neochotou přizpůsobit se transformaci ústavu do elitního pracoviště a situace se uklidnila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Šmarda byl položen dotaz

Sociální demokracie

Opravdu smutný osud jí potkal. Kde je podle vás příčina toho, že to se staranou tak dopadlo a pro snahu některých získat pozice to došlo až tak daleko, že se spojila s komunisty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Já to tady vedu. Ticho!“ Rvačka v ČT. Moderátorka křičela na Hřiba

11:00 „Já to tady vedu. Ticho!“ Rvačka v ČT. Moderátorka křičela na Hřiba

Nižší daně, levnější život, důstojné důchody i dřívější odchod na penzi. To všechno strany slibují, …