Dovoz migrantů z Řecka: Sejme Babiš Hřiba? V Rakousku se to stalo

17.09.2020 14:10

Turecký deník Daily Sabah přinesl zprávu, že levicové vedení města Vídně se pře s konzervativní centrální vládou o přijetí stovky dětí z vypáleného migračního tábora Moria v Řecku. V této otázce probíhají hádky i uvnitř samotné vlády, která se skládá z lidovců Sebastiana Kurze a Zelených.

Dovoz migrantů z Řecka: Sejme Babiš Hřiba? V Rakousku se to stalo
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz
reklama

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

3%
97%
hlasovalo: 20602 lidí

„Přijímání těchto dětí bylo přirozené,“ prohlásil socialistický starosta Michael Ludwig. Místostarostka za Zelené Birgit Hebeinová, v souvislosti s Kurzovým antiimigračním postojem, řekla: „Doufám, že kancléř Kurz nestojí lidstvu v cestě.“ Vedení města už na začátku září prohlásilo, že bude přijímat nezletilé migranty. A to více než týden před tím, než tábor Moria na ostrově Lesbos shořel při rozsáhlém požáru.

Konzervativní ministři vlády ale krok kategoricky odmítli. Ministr zahraničí Alexander Schallenberg ve středu prohlásil, že: „Pokud nyní distribuujeme lidi z Lesbu po celé Evropě, mohli bychom tak vzbudit naději v dalších migrantech, kteří se poté obrátí na obchodníky s lidmi, a kteří nakonec přijdou do Západní Evropy.“

Zelení ministři mají na věc bohužel zcela jiný pohled. Významná poslankyně za Zelené Ewa Ernst-Dziedzic napsala na svůj facebook: „EU nesmí provozovat evropské Guantanamo jako odstrašující prostředek pro migranty. Není žádné tajemství, že postoje vládních stran jsou v této otázce odlišné,“ napsala a vyzvala k evakuaci uprchlíků z ostrova.

Německá vláda v úterý souhlasila s přijetím 1553 lidí ze 408 rodin ze zničeného tábora Moria, uvedla to mluvčí Angely Merkelové. Představitelé některých států, jako třeba právě Sebastian Kurz, tyto Merkelové kroky kategoricky odmítají. Kurz prohlásil: „Pokud se poddáme tomuto tlaku, riskujeme stejnou chybu, jakou jsme udělali v roce 2015,“ narážel tak na rozhodnutí německé kancléřky přijmout do Německa přes milion migrantů. Kancléřka tehdy jednala bez souhlasu parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…