Dozvuky kauzy CASA. Bylo to na objednávku? Parkanová našla zastání

18.10.2020 6:51

Konzervativní komentátor Martin Schmarcz se důrazně zastal exministryně obrany Vlasty Parkanové, která bývala členkou KDU-ČSL i TOP 09. Byla obžalována v kauze nákupů letadel CASA. Kauza se táhla přes 11 let a podle Schmarcze ukázala, jak může vypadat zvůle státních zástupců. Položil si otázku, zda byla kauza vyrobena na politickou objednávku.

Dozvuky kauzy CASA. Bylo to na objednávku? Parkanová našla zastání
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Parkanová hovořila i o svém bývalém postavení na ministerstvu obrany
reklama

Podle Schmarcze byla Parkanová hlavní postavou monstrprocesu, který skončil fiaskem. Stihl však někdejší ministryni obrany nebývalým způsobem poškodit. Tato žena byla dlouhá léta vláčena po soudech, aby si po 11 letech vyslechla, že se ničeho nedopustila. Rozsudek ale zatím není pravomocný. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by ministerstvo obrany pod vedením Parkanové nakoupilo letouny CASA o stovky milionů dráž, než bylo nezbytné. To tvrdil posudek, o který se opírala obžaloba.

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21350 lidí

Pikantní je, že posudek vypracovala firma řízená bývalým rozvědčíkem StB Jiřím Krchem. To už působí jako výsměch. Ministryně demokratické vlády je stíhána na základě zpatlaného dobrozdání člověka, který před listopadem 1989 pracoval jako operativec vědeckotechnické rozvědky, která mimo jiné kradla na Západě letecké technologie… Kardinální otázka samozřejmě zní: proč se do toho vůbec státní zástupce pustil? Proč už dávno sám nezastavil toto absurdní, dlouhé roky trvající stíhání?“ otázal se Schmarcz v textu pro server Info.cz.

Podle Schmarcze se trestní stíhání Parkanové hodilo do krámu šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, který mohl říkat, že bývalá ministryně z vlády Mirka Topolánka a někdejší spolupracovnice Miroslava Kalouska stojí před soudem.

V minulosti už se stalo, že komunální politici prodali či koupili majetek a státní zastupitelství si nechalo udělat posudek, podle kterého byl ten či onen majetek prodán moc levně nebo nakoupen příliš draze. Parkanová se prý dostala do podobné situace.

„Asi už nezjistíme, zda šlo o politickou objednávku, nebo ‚jen‘ o neprofesionální a svévolnou snahu chytit ‚velkou rybu‘. V každém případě, trváme-li na tom, že politici nesmějí zasahovat do výkonu práva a spravedlnosti, musejí se zase policisté a státní zástupci zdržet snahy kriminalizovat politiku. Představte si, že jako starosta, nebo ministr dostanete od úředníků řádné podklady, o nichž nemáte důvod pochybovat. Ale zároveň máte na paměti, že vás podpis pod nimi může dostat k soudu, i když jednáte sebevíc čestně...“ upozornil komentátor.

Případ Vlasty Parkanové, podle názoru Schmarcze, podrývá důvěru společnosti v právní stát, protože vyvolává dojem, že na někoho si spravedlnost zasedla, zatímco k jiným lidem je vstřícnější. A tento pocit rozhodně není v pořádku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…