Drahý Miloši, Izrael nikdy nezapomene na českou solidaritu a pomoc. Přečtěte si dojemný dopis premiéra Netanjahua

25. 4. 2018 18:26

Stát Izrael v těchto dnech slaví své 70. narozeniny. V souvislosti s tímto významným výročím se izraelský premiér Benjamin Netanjahu obrátil osobním dopisem přímo na prezidenta Miloše Zemana a ze srdce mu poděkoval za to, že se stále daří rozvíjet vztahy mezi Českem a Izraelem, jejichž pevné základy položil už T. G. Masaryk.

Drahý Miloši, Izrael nikdy nezapomene na českou solidaritu a pomoc. Přečtěte si dojemný dopis premiéra Netanjahua
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s premiérem Benjaminem Netanjahuem

„Vážený pane prezidente, drahý Miloši, můj příteli,“ oslovil izraelský předseda vlády českou hlavu státu v dopise, který má server ParlamentníListy.cz k dispozici. Obratem se prezidentovi omluvil za to, že spolu nejsou v kontaktu častěji, ale vnější okolnosti prý bohužel zapříčiňují to, že spolu Netanjahu a Zeman nemohou hovořit tak často, jak by si izraelský premiér přál. Mrzí ho to o to víc, o co usilovněji Zeman prosazuje myšlenku přesunutí české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Této snahy si prý velmi váží. Prý to jen dokazuje, jak hluboké přátelství pojí stát Izrael s Českou republikou. Základy tohoto přátelství položil už první československý prezident Masaryk ještě před zrodem Izraele.

„Pouto mezi židovským a českým lidem trvá již mnoho let. Občané Izraele nikdy nezapomenou solidaritu prezidenta Masaryka se židovskou komunitou v izraelské domovině a také neocenitelnou podporu Československa rodícímu se izraelskému státu během kritických dnů naší války o nezávislost, kterou si Vaše země zasloužila čestné místo v židovské a izraelské historii. Upomínka na prezidenta Masaryka je v každém významném městě v Izraeli včetně Jeruzaléma,“ pokračoval v dopise Netanjahu. Nejvýraznější žijící politik židovského státu doufá, že naše skvělé vztahy přetrvají i do budoucna.

Velmi si prý váží toho, že se 70. narozeniny Izraele budou slavit i v sídle českých králů a prezidentů – na Pražském hradě. „Je obzvláště dojemné, že oslavy 70. výročí Izraele se konají pod Vaší oficiální záštitou a že jste při této příležitosti otevřel brány prezidentského sídla, vznešeného Pražského hradu. Toto pozoruhodné gesto potvrzuje hloubku našeho přátelství a Vaše pevné osobní odhodlání k rozvoji partnerství obou našich zemí,“ napsal izraelský premiér.

Než se se Zemanem rozloučil, vyjádřil přání setkat se brzy jak se Zemanem, tak s českým premiérem Andrejem Babišem a jeho vládou.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu doslova napsal:

Vážený pane prezidente, drahý Miloši, můj příteli,

upřímně se omlouvám za opakované zrušení našeho telefonátu, o kterém bych Vás chtěl ujistit, že nastalo kvůli mimořádným okolnostem mimo moji kontrolu. Těším se, že si spolu budeme moci promluvit, a doufám, že se tak stane brzy.

Rád bych využil této příležitosti, abych Vám jménem izraelského lidu vyjádřil hluboké díky za Vaše trvalé přátelství a Vaši vytrvalou podporu v uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele.

Pouto mezi židovským a českým lidem trvá již mnoho let. Občané Izraele nikdy nezapomenou solidaritu prezidenta Masaryka s židovskou komunitou v izraelské domovině a také neocenitelnou podporu Československa rodícímu se izraelskému státu během kritických dnů naší války o nezávislost, kterou si Vaše země zasloužila čestné místo v židovské a izraelské historii. Upomínka na prezidenta Masaryka je v každém významném městě v Izraeli, včetně Jeruzaléma.

Je obzvláště dojemné, že oslavy 70. výročí Izraele se konají pod Vaší oficiální záštitou a že jste při této příležitosti otevřel brány prezidentského sídla, vznešeného Pražského hradu. Toto pozoruhodné gesto potvrzuje hloubku našeho přátelství a Vaše pevné osobní odhodlání k rozvoji partnerství obou našich zemí.

70. výročí Izraele koresponduje se 100. výročím Československa. Srdečně gratuluji Vám a českému lidu k tomuto významnému milníku a přeji Vám pokračování prosperity a úspěchu.

Těším se, že Vás budu mít příležitost přivítat koncem tohoto roku v Izraeli, kdy, doufám, bychom společně mohli otevřít českou ambasádu v Jeruzalémě, věčném hlavním městě židovského státu. Doufám také, že se uvidíme v Praze během nadcházejících G2G konzultací s předsedou vlády Babišem a jeho novou vládou.

S úctou,

Benjamin Netanyahu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …