Drakiáda ČSSD: Marksová prozradila své plány do dalšího volebního období. Bývalý skokan na lyžích Ploc vzpomínal na děsivý pád na můstku

18. 10. 2017 19:25

REPORTÁŽ Nádherný podzimní den si v úterý vybrali sociální demokraté k uspořádání předvolební drakiády v Liberci. Připravili atrakce pro děti i dospělé. Mezi tu hlavní patřilo pouštění papírových draků. Opékaly se také buřty. Přišla i jednička jejich kandidátky do parlamentních voleb, současná ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová či poslanec Pavel Ploc. Rozebírala se různá politická témata, zvláště pak den předtím probíhající schůze Poslanecké sněmovny věnující se kauze lithium, ale třeba také nedělní pochod Prahou za vyšší mzdy, který ČSSD uspořádala.

Drakiáda ČSSD: Marksová prozradila své plány do dalšího volebního období. Bývalý skokan na lyžích Ploc vzpomínal na děsivý pád na můstku
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Michaela Marksová s Janem Mečlem, předsedou ČSSD v Libereckém kraji

U nejdelšího libereckého domu zvaného Hokejka, který je i jedním z nejdelších domů v České republice vůbec, je lesík. V něm můžete narazit na vzácného pačmeláka cizopasného, nebo na vás zakváká ropucha či zahlédnete ještěrku. Vedle lesíku je louka, kam se chodí venčit lidé i psi. Pro ně je tu připraveno několik překážek. A právě zde uspořádala v úterý 17. října jednu ze svých předvolebních drakiád ČSSD. Dorazila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která má v posledních hodinách nabitý program. Vyprávěla o něm i na drakiádě. V neděli se zúčastnila pochodu Prahou za vyšší mzdy uspořádaného ČSSD. Následující den byla nucena strávit v Poslanecké sněmovně, kde se řešila kauza lithium. Mezi přítomnými sociálními demokraty kvůli tomu padala nelichotivá slůvka na hnutí ANO a ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Důchody vzrostou nejvíce od roku 2008

Marksová si našla čas na online odpovědi pro Deník. „Psala jsem je v rychlosti z mobilu, aspoň je to autentické,“ vysvětlovala redaktorovi PL.cz. Čtenáři se jí ptali, jak porostou důchody a proč neprošel zákon o sociálním bydlení. „Od prvního ledna 2018 vzrostou důchody nejvíce od roku 2008. Pokud bychom nechali stejný vzorec valorizace, který jsme zdědili po předchozích vládách, bylo by to od ledna jen 234 korun, ale po našich změnách to bude průměrně 475 korun,“ vysvětlila. „Sociální bydlení cítím jako obrovský dluh. Ale pravicová opozice zablokovala projednávání toho zákona, prostě ho ani nepropustili prvním čtením. Zajímalo by mě, jaký zájem asi ti lidé mají na zachování současného stavu,“ doplnila. Prozradila i své priority do dalšího období. „Chci pokračovat v tom, co jsem dělala dosud. Chci bojovat za zákon o sociálním bydlení, tedy systém dostupného bydlení, dále za samoživitelky – tedy zákon o zálohovaném výživném, za zlepšení podmínek pro rodiny s dětmi i seniory.“

Fotogalerie: - Drakiáda ČSSD

Předvolební drakiáda ČSSD v Liberci
Předvolební drakiáda ČSSD v Liberci
Předvolební drakiáda ČSSD v Liberci
Předvolební drakiáda ČSSD v Liberci
Předvolební drakiáda ČSSD v Liberci
Předvolební drakiáda ČSSD v Liberci

Na drakiádu dorazil i poslanec Pavel Ploc. Ten v jednu chvíli pobavil větou své přítomné devětadvacetileté dcery, že si právě poprvé v životě pouštěla draka. „Tady je vidět, že jsem s ní nikdy pouštět draka nebyl,“ konstatoval. Jako reprezentant ve skocích na lyžích neměl čas. Rodák z Harrachova se proslavil světovým rekordem v roce 1983, kdy na domácím můstku skočil 181 metrů. O dva roky později na stejném místě zažil slávu s opačným znaménkem. Televize mnoha zemí světa ve svých šotech ukazovaly jeho hrůzostrašný pád. „Byl jsem přemotivovaný, chtěl jsem překonat světový rekord, a navíc zafoukal silný vítr,“ vysvětloval redaktorovi PL.cz. O pár dní později se potlučený Ploc k údivu všech postavil na můstek znovu a tři týdny poté získal medaili na mistrovství světa. Ještě cennější jsou dvě olympijské medaile. Bronzovou získal na olympiádě v Sarajevu v roce 1984, stříbrnou o čtyři roky později v Calgary. Zajímavé jsou příběhy některých Plocových osudových můstků. Třeba právě v Harrachově. Do něj se neinvestuje a jeden z pěti mamutích můstků na světě už tři roky není způsobilý k uspořádání letů na lyžích. Ještě hůře ale dopadl ten sarajevský. „Viděl jsem obrázky, jak byl ve válce úplně rozstřílený. Hrůza,“ prozradil Pavel Ploc.

Preference ČSSD podle posledních průzkumů jsou kolem deseti procent, takže by potřebovali poskočit, aby se do parlamentu dostala i dvojka liberecké kandidátky ČSSD, kterou je právě bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc. Nicméně úterní odpoledne bylo vydařené. Otázkou je, jaký bude pro sociální demokraty sobotní večer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Pravda o Mikuláši Minářovi

11:44 Milion chvilek: Pravda o Mikuláši Minářovi

Publicista a aktivista Jan Cemper na serveru Manipulátoři.cz upozornil na příspěvek jednoho z uživat…