Drsné. Kalousek udeřil: Nepouštět Zemana ven! A Stehlíková naznačila přání Zemanovy smrti

11.09.2019 19:22

Český prezident Miloš Zeman dnes při návštěvě Srbska prohlásil, že bude chtít s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby ČR odvolala uznání Kosova. Zemanův výrok vyvolal řadu silných reakcí. Ozvali se Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo někdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Drsné. Kalousek udeřil: Nepouštět Zemana ven! A Stehlíková naznačila přání Zemanovy smrti
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučićem
reklama

Ministr zahraničí Tomáš Petříček dal v reakci najevo, že k takové debatě nevidí důvod. Po nejnovějších vyjádřeních Zemana ke Kosovu vláda v Prištině odvolala kosovskou účast na čtvrtečním summitu Visegrádské čtyřky a západobalkánských zemí v Praze.

Zeman v úterý hned po vystoupení z letadla na bělehradském letišti srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučićovi řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo. Zopakoval tak své negativní stanovisko k této již bývalé srbské autonomní oblasti a k nynějšímu vedení Kosova. Před cestou do Srbska prezident v televizi Barrandov poznamenal, že Kosovo nepovažuje za demokratický stát.

Anketa

Máte důvěru ve Věru Jourovou? (Hlasování od 11.9.2019)

13%
87%
hlasovalo: 9882 lidí

Kosovo podle informací ČTK z diplomatických zdrojů po Zemanových výrocích odvolalo účast na schůzce předsedů vlád skupiny V4 (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a zemí západního Balkánu v Praze. Informaci potvrdila mluvčí české vlády Jana Adamcová, podle níž bude Kosovo na schůzce reprezentovat zástupce velvyslanectví v Praze. Summitu se kromě premiérů Srbska, Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny měl původně zúčastnit i místopředseda kosovské vlády.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman už dříve označil Kosovo za stát vedený válečnými zločinci a mafií. Toto stanovisko zopakoval na dnešní tiskové konferenci po jednání s Vučićem. „Dovolte mi vyjádřit osobní, ale o to silnější mínění, že stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států,“ prohlásil. Poukázal přitom na podezření ze spáchání válečných zločinů, jež se nedávno opět dotklo i kosovského premiéra Ramushe Haradinaje, který kvůli tomu odstoupil a funkci vykonává dočasně do předčasných voleb.

Když Zemanova slova slyšel předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, naznačil, že je načase držet Zemana jen a pouze na domácí půdě, protože vždy, když vyjede za hranice, dělá ostudu.

„Jako člen vlády, která Kosovo uznala, jsem hlasoval proti. Nicméně rozhodnutí respektuji a přeji si čitelnou a konzistentní mezinárodní politiku ČR. Pana prezidenta bychom měli přestat pouštět ven. Co cesta, to ostuda,“ konstatoval Kalousek na sociální síti Twitter.

Miroslav Kalousek kritizuje prezidenta Miloše Zemana

Pod příspěvkem se rozběhla diskuse, ve které zaznělo, že je načase zbavit Zemana úřadu. Jeden z voličů také připomněl, že právě Zemanova vláda schválila v roce 1999 přelet letounů NATO nad naším územím. Stroje naložené bombami mířily tehdy nad Srbsko. Cílem Aliance bylo zastavit útlak kosovských Albánců, kterého se tehdy Srbové dopouštěli.

„To je tak: Když podepíšeš bombardování Srbska a po létech tě zaměstnavatel z Kremlu pošle prokázat loajalitu, tak musíš vymyslet něco, čím se snažíš ospravedlnit,“ napsal pan Jiří Karásek.

Pan Jiří Karásek kritizuje prezidenta Miloše Zemana

Pan Polanecký kritizuje prezidenta Zemana

Někdejší ministryně pro lidská práva z let 2007 až 2009 Džamila Stehlíková také obvinila prezidenta Zemana z vlastizrádné činnosti.

„Jako členka vlády, která Kosovo uznala, jsem hlasovala PRO. Zeman na Pražském hradě podporuje Srbsko, dělá vlastizrádnou, proruskou, protičeskou a protievropskou politiku. Souhlasil s přirovnáním českého starosty k nacistickým pohlavárům. Věřím, že Svatováclavská koruna zafunguje!“ napsala Stehlíková na sociální síti Twitter pravděpodobně v narážce na legendu, která říká, že pokud si svatováclavskou korunu nasadí někdo, kdo tak nesmí učinit, jeho smrt se o notný kus přiblíží. Naposledy se tato legenda měla potvrdit u nacisty Reinharda Heydricha. Stehlíková však nedoložila, že by si kdykoli korunu na hlavu nasadil Miloš Zeman.

Džamila Stehlíková kritizuje prezidenta Miloše Zemana

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jakeši, díky! napsala KSČM. A hokynářka od Mináře jede. A Pavel Novotný. Radši nečíst

11:27 Jakeši, díky! napsala KSČM. A hokynářka od Mináře jede. A Pavel Novotný. Radši nečíst

Po úmrtí bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše sdílela KSČM na svém facebooku vzpomínk…