Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

10.12.2019 11:34

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v neděli poslal do Sněmovny průzkum objednaný Otázkami Václava Moravce, nyní neziskový ústav odhadl hnutí Trikolóra na pouhých 1,9 procenta.

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní představení nové parlamentní strany Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího

V říjnu přitom táž agentura věštila Klausovu hnutí 4,2 procenta. „Nástup Trikolóry se v tuto chvíli zastavil,“ napsala agentura do zprávy.

Perspektivnější je podle ní hnutí Starostové a nezávislí. Ti od října 2018 nikdy nepřekročili pětiprocentní hranici, teď však STEM hnutí Víta Rakušana napočítal 7,2 procent a páté místo.

Zdroj: Tisková zpráva agentury STEM

Na čele si stabilní podporu přesahující 30 procent drží hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Současných 34,9 je druhým nejlepším výsledkem, jaký si ANO u této agentury připsalo. Za ním se s velkým odstupem drží Piráti a ODS se ziskem 10,9 a 10,6 procenta. Piráti v minulých měsících u této agentury ODS trochu „odskočili“, teď však klesli na úroveň profesora Fialy a jeho strany.

Velmi blízko této dvojice se drží SPD Tomia Okamury. Od minula se zlepšila o téměř dvě procenta a se ziskem 9,1 suverénně drží čtvrté místo před Starosty.

Následuje KSČM se 7,1 procenty a ČSSD s 6,4 procenty. Do Sněmovny by těsně měli proniknout ještě lidovci. Naopak v případě TOP 09 respondenti zareagovali na volbu nové předsedkyně Markéty Pekarové Adamové propadem o 0,7 procenta na 3,7.

Listopadový model podle agentury ukazuje mobilizaci „ohrožených“ a také „protestních“ stran, tím jsou pravděpodobně myšleny přírůstky STAN a SPD.

K metodice výzkumu pak neziskový ústav dodává: „Předkládaný volební model STEM popisuje předpokládané volební jednání u podsouboru politicky motivovaných občanů. Konkrétně vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sáhla jim na ČT! Peklo kolem kandidátky ,,od Klause", navržené Dukou. Ještě bude veselo

10:29 Sáhla jim na ČT! Peklo kolem kandidátky ,,od Klause", navržené Dukou. Ještě bude veselo

Nadcházející volba do Rady ČT je velmi sledovaným tématem. Na pozice se hlásí celkem 90 adeptů jmeno…