Důchodci čelí násilí. Poslankyně ODS: Mějte ke starým lidem hezký vztah

15.04.2013 7:28

Stále více seniorů se stává obětí násilí nebo podvodu. Rostoucí počet seniorů v populaci z nich totiž dělá cílovou skupinu pro podvodníky všeho druhu, uvádí deník Právo.

Důchodci čelí násilí. Poslankyně ODS: Mějte ke starým lidem hezký vztah
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto
reklama

Podle předsedkyně stálé komise pro rodinu Heleny Langšádlové (TOP 09) nepředstavují násilí na seniorech jen údery a facky nebo vymáhání důchodu. Mezi násilí se řadí i nátlak a nekalé praktiky při předváděcích akcích obchodníků.

Stále častěji využívají senioři specializovaných linek důvěry. Z 12 tisíc hovorů na seniorské lince se jich 400 týkalo přímého násilí, řekla deníku Jana Košařová z organizace Život 90. Za loňský rok byli podle policejních statistik senioři různou formou okradeni o 36 milionů korun.

Senioři o svých problémech neradi hovoří, většinou ze studu. Jde o případy, kdy podepíší nevýhodné smlouvy a úvěry, i o to, když jim ubližují jejich nejbližší příbuzní. Svoji roli v neochotě o násilí hovořit a oznámit hraje nejen bezbrannost, ale i faktická závislost na útočníkovi.

Začít se musí v rodině

Nárůst násilí souvisí podle sociologů i s tím, že česká společnost k nim není celkově příliš přátelská. "Tady je třeba také začít s nápravou. Hezký vztah k starším, prarodičům, se vytváří tím, jaké vztahy panují v rodinách. Vztah k seniorům se začíná formovat už v dětství, v tom, co vidí a zažívá ve své rodině dítě" uvádí poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS).

Alena Horáková z ministerstva vnitra zase upozorňuje, že pro eliminaci všech forem násilí je důležitý koordinovaný přístup všech, kteří mohou situaci měnit a seniorům pomoci. To znamená neziskový sektor, státní instituce a městské a obecní úřady.

Policie například své zaměstnance školí, aby uměli se seniory, kteří se stali oběťmi násilí, efektivně jednat. Zároveň pořádají školení a kurzy pro seniory, jak  případnému napadení předcházet.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otáčel lodě migrantů! Ať odejde, zlobí se Brusel na šéfa pohraničníků. Ten se nedá

12:15 Otáčel lodě migrantů! Ať odejde, zlobí se Brusel na šéfa pohraničníků. Ten se nedá

Šéf unijní pohraniční stráže Fabrice Leggeri byl vyslýchán europoslanci za to, že agentura Frontex o…