Důležité prohlášení Miloše Zemana, které zapadlo. Jde o Afriku

07.09.2018 17:12

Dejme pomalu ruce pryč od investic do jižní Afriky a to kvůli vyvražďování bílých farmářů. Řekl to prezident Miloš Zeman ve čtvrtek večer na TV Barrandov. Výrok ale na pozadí dalších témat zapadl a žádná média se mu nevěnovala.

Důležité prohlášení Miloše Zemana, které zapadlo. Jde o Afriku
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Miloš Zeman tradičně po letní pauze promlouval k divákům TV Barrandov, kde týden co týden odpovídá na otázky generálního ředitele této stanice Jaromíra Soukupa.

Vedle mnoha dalších témat přišla řeč na Afriku. Prezident o investicích na tomto kontinentu začal hovořit na základě Soukupovy otázka ohledně stamiliardových půjček, které některým africkým zemím poskytuje Čína.

Anketa

Chcete, aby byl Miroslav Poche nakonec ministrem zahraničí?

2%
98%
hlasovalo: 18865 lidí
Na jižní Afriku bychom v investicích měli podle prezidenta republiky zapomenout. “Oblast investičních příležitostí kdysi byla jižní Afrika, ale protože tam teď vraždí bělošské farmáře, tak i od toho bych dal pomalu ruce pryč,” konstatoval Miloš Zeman.

Problematická situace je dle jeho slov též v ostatních oblastech Afriky. “Na rozdíl od skutečných expertů na Afriku, a já se za něj nepokládám, jsem velmi skeptický k možnosti úspěšně investovat v Africe. Vždyť tam máte jednu občanskou válku za druhou, některé, viz Rwanda, přerůstají do genocidy. Máte tam hladomory, máte tam AIDS, máte tam neschopné a zkorumpované vládce. Vzpomeňte si na císaře Bokassu ve Středoafrické republice, v jedné z nejchudších zemí Afriky, ale on musel mít zlatý trůn, který mimochodem dovezl z Francie, a tak dále a tak dále,” vysvětlil prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

“V Evropské unii, i když mně řeknete, že je to dávno, ale ono to tak dávno není, samozřejmě u těch afrických elit stále ještě přežívá vzpomínka na kolonialismus. A ostatně taková recidiva kolonialismu se projevila i poměrně nedávno. Co jiného byl například útok v Libyi, útok, který vedla právě Evropská unie, zejména tedy Francie. Jinými slovy ne, nemyslím si, že Evropská unie, která ostatně nemá žádné pevné vedení, by mohla s Afrikou spolupracovat jako celek. Samozřejmě může uzavírat různé papírové dohody o strategickém partnerství a podobně, a nakonec obchodujete s každou jednotlivou zemí zvlášť. A nemám pocit, že většina evropských zemí, i z důvodů, které jsem uváděl, to znamená, že se řídí především ekonomickými než politickými kritérii, že v Africe nechce žádné vojenské základny, tak nemá moc velkou chuť s tou Afrikou obchodovat, čest výjimkám,” dodal prezident Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…