Dva bankéři u Moravce: Potřebujeme „ekonomického Prymulu“, kterého budou ministři poslouchat

31. 5. 2020 14:38

Do druhé hodiny Otázek Václava Moravce zavítali ekonomové a bankéři Zdeněk Tůma a Jan Juchelka. Pánové se shodli na tom, že nás čekají nelehké časy. Ekonomiky Spojených států i EU se propadnou o desítky procent. Juchelka však před kamerami uklidňoval, že to nejhorší už možná máme za sebou.

Dva bankéři u Moravce: Potřebujeme „ekonomického Prymulu“, kterého budou ministři poslouchat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Detail tisícikoruny, ilustrační foto
reklama

České ekonomice se nedaří dobře a i díky tomu, že nám kvůli koronavirovým opatřením chybějí v zemědělství pracovníci ze zahraničí, již došlo na zdražení potravin. A dá se předpokládat, že jejich ceny ještě dál porostou. V Česku přitom už teď rostou ceny nejrychleji v celé EU, upozornil Moravec.

„Není otázka, jestli se začneme zvedat. On už z definice bude mít ten vývoj ekonomiky tvar písmene V. Otázkou je, jak rychle se budeme zvedat. Počítá se s tím, že v USA bude propad ekonomiky o 30 procent, v EU o 25 procent, takže ten propad bude opravdu enormní,“ upozorňoval Tůma.

Juchelka doplnil, že bude záležet také na tom, kdy se čeští spotřebitelé vrátí ke svému běžnému chování a opět začnou více utrácet. A tady se mu zdá, že se důvěra v ekonomiku postupně daří obnovovat. „To nejhorší už možná máme za sebou, až budeme znát čísla za květen a další měsíce, tak uvidíme, jak jdeme opět nahoru,“ uvedl Juchelka.

Tůma dal svému kolegovi v diskusi za pravdu. Jedním dechem však upozornil, že skutečným testem pro českou ekonomiku bude až podzimní období, kdy se může stát, že se vrátí koronavirus ve druhé vlně.

Pokud jde o inflaci, podle Tůmy ji sice teď máme vysokou, ale výhledově lze předpokládat, že celková inflace bude klesat. Juchelka s Tůmou souhlasil.

Juchelka také prohlásil, že vláda sice vypsala velké množství programů  koronavirové pomoci, ale tyto programy např. v podobě Antiviru A, Antiviru B a Antiviru C mají smysl. Jen by prý kabinet dělal lépe, kdyby si vybral „svého ekonomického Prymulu“ a tomu naslouchala. Tím, že se vláda v případě ekonomů nechovala stejně jako v případě epidemiologů, došlo k jistým zdržením a problémům u poskytnutí pomoci.

Pánové se ve vysílání shodli na tom, že české banky tuto nelehkou situaci ustojí a do problémů se pravděpodobně nedostanou.

„Krize je naděje, naděje, že najdeme nové motory ekonomiky a půjdeme nahoru,“ uzavřel debatu Juchelka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

20:26 Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

Při dnešním požáru v panelovém domě v Bohumíně došlo k úmrtí jedenácti osob. Šest lidí zemřelo v byt…