Dvě třetiny Čechů hodnotí ekonomickou situaci negativně, ukázal průzkum

30.03.2013 10:28

Zhruba dvě třetiny Čechů hodnotí ekonomickou situaci země negativně, podle 21 procent je velmi špatná. Naopak jako příznivou ji vnímá osm procent Čechů. Přibližně čtvrtina pak považuje současnou ekonomickou situaci za "ani dobrou, ani špatnou" a procento se nedokázalo konkrétně vyjádřit. Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici.

Dvě třetiny Čechů hodnotí ekonomickou situaci negativně, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisícovka

Ve srovnání s předchozím průzkumem CVVM se názory Čechů na tuzemské hospodářství statisticky výrazněji nezměnily. Oproti lednu se však podíl negativního hodnocení snížil o pět procentních bodů.

Starší občané vnímají situaci v temnějších barvách

"Současné hodnocení ekonomické situace je zároveň shodné s daty zjištěnými před rokem v březnu 2012. Celkové hodnocení současné ekonomické situace tak zůstává stále o něco horší než zpravidla bývalo v období od druhé poloviny roku 2010 do poloviny roku 2011," uvedlo CVVM.

Z hlediska věku poněkud méně nepříznivě situaci hodnotí lidé ve věku 15 až 19 let, hůře naopak lidé starší 60 let. Relativně méně pesimisticky se o ní vyjadřují absolventi vysokých škol nebo středních škol s maturitou, podnikatelé se zaměstnanci a studenti. Z hlediska politické orientace pak ti, kdo se hlásí k pravici nebo pravému středu, především stoupenci ODS či TOP 09.

Průzkum rovněž ukázal, že zhruba dvě pětiny lidí mají podle vlastního vyjádření dobrou životní úroveň své domácnosti, z toho tři procenta ji hodnotí jako "velmi dobrou" a 35 procent jako "spíše dobrou". Za špatnou ji naopak považuje pětina občanů. Dvě pětiny pak životní úroveň své domácnosti charakterizují jako "ani dobrou, ani špatnou".

Březnového průzkumu CVVM se zúčastnilo 1059 obyvatel ČR starších 15 let.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyhození Klause ml.: Šafrův web kádroval novináře. Ale vynořilo se FOTO, které vše zvrátilo

12:33 Vyhození Klause ml.: Šafrův web kádroval novináře. Ale vynořilo se FOTO, které vše zvrátilo

S kým se vyfotíš, to je tvůj kamarád a jeho zájmům sloužíš. Alespoň tak by se dalo popsat uvažování …