EU beztak slouží americkým a izraelským silám. Řízná rozhlasová debata s národovcem Bartošem, Johnem, Liškou a dalšími

22.05.2014 19:18

Toto jste dlouho neslyšeli. Ve studiu Českého rozhlasu se setkalo několik lídrů kandidujících do Evropského parlamentu a debatovali mimo jiné o situaci na Ukrajině nebo o stavu EU. Slovní přestřelky se odehrávaly především mezi předsedou Strany zelených Ondřejem Liškou a Adamem B. Bartošem z NE Bruselu - Národní demokracie. Do debaty se hodně zapojoval i Radek John (VV), Lukáš Kohout (AneO) nebo Radoslav Štědroň (Strana práce a Nespokojení občané!). Došlo i na zednáře a české dluhy.

EU beztak slouží americkým a izraelským silám. Řízná rozhlasová debata s národovcem Bartošem, Johnem, Liškou a dalšími
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Český rozhlas Radiožurnál uspořádal poslední velkou eurodebatu před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. O dvou klíčových evropských tématech - situaci na Ukrajině a stavu eurozóny - debatovali předseda Strany zelených Ondřej Liška, čestný předseda Věcí veřejných Radek John, Adam B. Bartoš z NE Bruselu - Národní demokracie, Petra Benešová (Občané 2011), Josef Servita (KSČ), Roman Sláma (Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska), Lukáš Kohout (Aktiv nezávislých občanů), Radoslav Štědroň (Strana práce a Nespokojení občané!) a poslední z lídrů do eurovoleb Roman Škrabánek (Úsvit přímé demokracie).

EU je špatná, pozitiva se hledají těžko. Liška tomuto názoru vzdoroval

Co nám přineslo deset let členství v EU? Tak zněla první otázka, na kterou měli odpovědět všichni přizvaní lídři. Štědroň ocenil pouze volný pohyb v rámci Schengenského prostoru. Adam B. Bartoš byl ještě mnohem tvrdší. „Já budu ještě zásadovější. Já na EU nevidím vůbec nic pozitivního. EU je špatný projekt a jedinou šancí pro nás je z něj vystoupit." Republikán Sláma se vyjádřil ve stejném duchu. Na negativa vzpomínal i Škrabánek, ale z pozitiv ocenil především jednotný evropský trh s volností pohybu kapitálu.

Liška začal z přesně opačného konce. „Pozitiv je celá řada. Dvaaosmdesát procent našeho vývozu je do zemí EU. Pro mě je zcela nepochopitelné, proč ti, kteří chtějí vystoupit z EU, kandidují ve volbách do Evropského parlamentu, protože o tom Evropský parlament nerozhoduje,“ zdůraznil Liška. Po bok Ondřeje Lišky se postavil i Lukáš Kohout, který vzpomněl i větší ochranu spotřebitele. John ocenil levnější ochranu hranic. „S těmi dotacemi, dostali jsme přes sedm set miliard korun, a není chyba EU, že to čeští politici neuměli využít,“ míní John.

Volný pohyb osob znamená i volný pohyb zločinců, varoval Bartoš

Proti křídlu, které EU vidí pozitivně, se znovu vymezil Radoslav Štědroň (Strana práce a Nespokojení občané!), který má za to, že roste dluh Česka a evropské dotace představují pouze zlomek finančních prostředků, které by Česká republika potřebovala. Podle Štědroně je nesmysl mluvit o přínosech, když si většinu bohatství přerozděluje údajně jen úzká skupina osob. Liška se ale vůči Štědroňovi znovu vymezil. Má totiž za to, že bez EU by se naší vlasti nevedlo tak, jak se dnes vede. Do debaty se znovu zapojil i Adam B. Bartoš, jenž upozornil, že volný pohyb osob znamená také volný pohyb teroristů nebo imigrantů, což v konečném důsledku znamená menší ochranu naší země, a nikoli větší, jak tvrdí zastánci EU.

Škrabánek (Úsvit) jako spolumajitel cestovní kanceláře uvedl, že náš vstup do Schengenu znamenal zásadní zjednodušení cestování. To je pozitivum. Na straně druhé nikdo evropské spotřebitele neochrání před dovozem levného zboží z Číny a stejně tak nekvalitních potravin z jiných zemí. Jak se toto slučuje s ochranou spotřebitele se obrátil Škrabánek s dotazem na Ondřeje Lišku. Ten odpověděl, že selhává ochrana spotřebitelů vykonávaná českými orgány. A přestože se ochrana spotřebitele nepochybně zlepšila, pořád platí, že se na trhu pohybují podvodníci, kteří nesprávně označují potraviny a podobně.

Lidé nechodí k volbám do Evropského parlamentu. Proč?

„Ti co tady kvákají, že je EU nejlepší, by si mělo uvědomit, že k posledním volbám do EP nepřišlo šest milionů lidí,“ rozčílil se znovu ve studiu Štědroň. John k tomu poznamenal, že lidé nechodí k volbám do Bruselu, protože si neuvědomili, že těžiště moci se už přesunulo z Prahy do Bruselu.

Ukrajina a sankce vůči Rusku

Následně se hosté věnovali aktuální situaci na Ukrajině a sankcím EU vůči Rusku. Servita z KSČ poznamenal, že se sankce vůči Rusku míjí účinkem. Rusko jen uzavřelo dohodu o dodávkách plynu do Číny. Proti tomuto názoru se postavil Ondřej Liška, jenž vyjádřil názor, že Rusko narušilo území suverénního státu a Evropa by na to měla reagovat mnohem důrazněji. „Sankce vůči Rusku by měli být mnohem adresnější,“ míní Liška. Podle jeho názoru by se měly dotknout všech ruských politiků, kteří ruskému prezidentovi uvolnili ruce k zásahu v cizí zemi.

Lukáš Kohout se však vrátil o ještě jeden krok do minulosti, když připomněl, že po zvolení Viktora Janukovyče prezidentem EU prohlašovala, že tamní volby byly v pořádku, ale když byl Janukovyč svrháván, čelil evropské kritice. John poznamenal, že Evropská unie selhala v okamžiku, kdy se odvrátila od dohody, která byla uzavřena mezi Janukovyčem a občany protestujícími na Majdanu. Od té chvíle už podle Johna EU nikdo nevěří a je bezzubá.

Já vám řeknu, kdo to dělá, rozjel se Bartoš

Situace je vážná a EU ztratila jakékoli vyjednávací schopnosti. Já bych společně s naším hnutím byl pro prosazení cesty mírového řešení a ne dalších bezzubých sankcí, ze kterých si Rusko nic nedělá. Proti uvalení sankcí se vymezil i Adam B. Bartoš, který má za to, že sankce jsou špatně a navíc EU sloužila zájmům amerických a izraelských sil. „Já vám řeknu, kdo to dělá. To jsou barevné revoluce, které financují Spojené státy, a jsou tam izraelské zájmy,“ podotkl Bartoš. „Já tam nepotřebuju jet, abych věděl, jak to je,“ pokračoval ve výkladu Bartoš.

Do debaty se znovu zapojil i Štědroň (Strana práce a Nespokojení občané!), který vidí zásadní cestu z krize. Podle jeho názoru je třeba připravit ústavu na sedm až osm stran, kterou by následně přijali za svou občané EU. Základním kamenem tohoto dokumentu by byl apel na zachování míru.

Slovo znovu dostal také Ondřej Liška, který se obrátil na Adama B. Bartoše a připomněl mu, že on na Majdanu byl a ví, že tam stáli lidé, kteří chtějí zlepšit poměry ve své zemi. Setkal se tam ale také s lidmi, kteří mu přiznali, že jsou placeni z ruské strany, aby vyvolávali provokace. A ruská propaganda se umě dostává i do českých alternativních médií.

Josef Servista z KSČ k tomu dodal, že se v konfliktu na Ukrajině angažují i Američané, které do oblasti posílají vojenské lodě i letadla, čímž situaci dále vyhrocují. Radek John následoval s poznámkou, že na Ukrajině už zuří občanská válka a EU by se měla připravit na hrozící příliv uprchlíků.

Spojené státy evropské, pokrytecký Liška a zednáři

Co si myslíte o možném vzniku Spojených států evropských např. po vzoru USA, ptal se další z posluchačů. „Já jsem zásadně proti,“ poznamenala Benešová (Občané 2011). John má za to, že občané cítí evropskou centralizaci jako již příliš tuhou a budou se jí vzpírat. Ve stejném duchu vystoupil i Servista (KSČ), který připomněl, že historie Evropy je zcela jiná než historie amerického kontinentu a nelze na obě oblasti roubovat obdobné modely. Tentokrát s tím souhlasil i Ondřej Liška. „Já si myslím, že tohle by rozhodně nebyla správná cesta,“ uvedl předseda zelených, když odpovídal na otázku, zda by EU v budoucnu mohla vypadat jako USA. Evropská spolupráce by se ale podle jeho názoru měla prohlubovat, aby EU byl schopna obstát v konkurenceschopnosti i vůči Číně nebo Indii.

„Úsvit přímé demokracie je zásadně proti Spojeným státům evropským,“ ozval se další z kandidátů Škrabánek. Úsvit rozhodně nesouhlasí s prohlubováním integrace. Podle jeho názoru je třeba se vrátit k ekonomické spolupráci svrchovaných států.

„Pan Liška mi připadá neskutečně pokrytecký, když říká, že je proti Spojeným státům evropským, ale na druhé straně podporuje integraci, která má vést právě ke vzniku Spojených států Evropských ... Evropští papaláši nedělají nic jiného, než že salámovou metodou připravují Spojené státy evropské, což je zednářský projekt, stejně jako jím byly USA,“ vstoupil do debaty znovu Adam B. Bartoš.

„My už dávno nejsme svrchovaný stát,“ dodal k tématu další z diskutujících Radoslav Štědroň. Ten následně znovu zopakoval, že by EU měla zajišťovat mír a měla by si vzpomenout na to, že většinu členů NATO najdeme na evropském kontinentu. Evropa by si to měla uvědomit, a pak by přišla i na to, že je v zásadě silnější než USA.

Manipulace s hlasy

V závěru pořadu znovu razantně vystoupil Adam B. Bartoš, který vyzval všechny voliče, aby přišli volit spíš v sobotu, protože s pátečními hlasy se prý provádějí manipulace. „Proč se u nás hlasuje dva dny, to je nabíledni, aby bylo možné odstranit hlasy nepohodlných kandidátů a nahradit je jinými. Proto vyzývám naše voliče, aby přišli volit spíše v sobotu,“ apeloval Bartoš.

Z pozice bývalého ministra vnitra však nakonec vystoupil i Radek John, který Bartoše obvinil z šíření poplašné zprávy. Ujišťoval posluchače, že k manipulaci s hlasy nedochází. Je to věc, která je velmi přísně hlídaná. „Můžete přijít volit i v pátek,“ uklidňoval občany John. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…