EU vybouchla s vakcínou? Ne! Mohou za to výrobci. Nepříjemní, chamtiví, uvádí zdroj

13.01.2021 10:38

Český premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že za nedostatek vakcín v Česku může EU, která při nákupu vakcín zaspala. A jak je to doopravdy? Podívejte se sami.

EU vybouchla s vakcínou? Ne! Mohou za to výrobci. Nepříjemní, chamtiví, uvádí zdroj
Foto: Archiv
Popisek: Očkování, ilustrační foto
reklama

Podle informací Deníku N to není tak, že za nedostatek vakcín v České republice může Evropská unie. Předseda vlády Andrej Babiš konstatoval, že EU při nákupu vakcín zaspala a ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný tvrdí, že v Česku je teď nedostatek vakcín, protože se v EU rozdělují podle počtu obyvatel v jednotlivých členských zemích.

Anketa

Je nemorální chodit na oběd či pivo do hospody, když je to teď zakázané?

hlasovalo: 7745 lidí

Ale podle zdroje blízkého Evropské komisi, který si nepřál být jmenován, je pravda poněkud jiná.

Česká vláda mohla objednat více vakcín, Brusel prý jednotlivé členské země nijak neomezoval a nenese tedy odpovědnost za to, kolik vakcín a od které firmy si Česko objednalo. Šlo prý o rozhodnutí české vlády.

Na dotazy serveru, proč ministerstvo zdravotnictví neobjednalo více vakcín od společnosti Pfizer či Moderna, nikdo nereagoval.

„Zdroj Deníku N popisuje, že uzavírání smluv s farmaceutickými firmami bylo mnohdy nepříjemné a velmi složité, protože tyto společnosti ‚jednaly z pozice síly‘. EU vakcíny potřebovala, a firmy si tak mohly stanovovat podmínky. Všechny smlouvy se proto od sebe podle něj liší, a to jak cenou, tak i způsobem rozdělení vakcín, způsobem odběru či úpravy objednaného množství a také řešením odpovědnosti. Evropské komisi se nakonec údajně podařilo u většiny smluv vyjednat to, že právě odpovědnost leží na výrobci, a ne na členských státech nebo Komisi," uvedl server.

Zároveň nebylo jasné, která z vakcín bude vyvinuta a schválena rychleji. Proto prý české ministerstvo zdravotnictví postupovalo tak, že objednalo od každého výrobce něco, aby nebylo závislé na jediném zdroji vakcín, jejíž schválení se mohlo zbrzdit. Bez EU by se ale do Česka pravděpodobně nepodařilo dostat vakcíny tak rychle a v takových počtech.

Vývojem vakcíny proti koronaviru se na počátku zabývalo na 160 firem a odborníci museli EU pomoct rozhodnout, která má větší šanci na úspěch a u té vakcíny objednat.

„Česká republika by si sama vakcíny v dostatečném množství neobstarala,“ potvrdila minulý týden deníku Euractiv i mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Už 29. ledna by ale mohla být schválena vakcína od společnosti AstraZeneca. Během jara by mohly být schváleny i další vakcíny, např. od společnosti Sanofi/GSK nebo Johnson & Johnson, takže podle serveru Česku hrozí, že se za pár týdnů dostane do situace, že vakcíny bude mít dostatek, ale nebude je mít kdo podávat, protože nemocnice i praktičtí lékaři jsou přetíženi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Diskuse obsahuje 44 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

14:40 Senioři se mačkají ve frontě na očkování, z Trikolóry zní už dost

Václav Klaus ml. na svém Facebooku informoval o fotografii, která koluje po internetu. V úzké chodbě…