EU vykročila ke klimatické neutralitě. Babiše záměr nakonec potěšil

11.12.2020 21:56

Evropská unie přistoupila na silné zpřísnění klimatických závazků členských států v rámci boje za snížení emisí skleníkových plynů. Ke snížení emisí má podle závěrů summitu v Bruselu dojít rychleji, než se původně plánovalo. Již do roku 2030 by v Evropské unii mělo být o 55 procent méně emisí než před 30 lety. Za Českou republiku se summitu účastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Hovoří o úspěchu.

EU vykročila ke klimatické neutralitě. Babiše záměr nakonec potěšil
Foto: FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš s rouškou

Anketa

Pojedete na Vánoce k příbuzným?

41%
54%
hlasovalo: 13631 lidí
Babiš považuje výsledek jednání premiérů a prezidentů členských zemí EU za úspěch, jelikož se v konečném usnesení mluví o možnosti členských zemí „zvolit vlastní energetický mix a vybrat nejvhodnější technologie pro kolektivní dosažení závazku k roku 2030, včetně přechodových technologií, jako je plyn”.

Podle šéfa kabinetu by bez plynu naše klimatické snažení nešlo uskutečnit. „Bez plynu vůbec nemůžeme ukončit používání uhlí. Byl to boj, ale povedlo se,” raduje se náš ministerský předseda.

Někteří členové EU o plynu přitom zpočátku nechtěli ani slyšet, jelikož jej nepovažují za dostatečně ekologický. Nakonec bylo sjednáno, že půjde o přechodné energie.

Babiše rovněž těší zmínka o tom, že Evropská komise zohlední roli lesů v plnění klimatických cílů. České lesy totiž vykročení EU ke klimatické neutralitě značně sabotovaly, jelikož kvůli kůrovcové kalamitě začaly vypouštět CO2, místo aby jej pohlcovaly jako dříve.

Nejhlasitějším odpůrcem, který v rámci EU vyjednával o zmírnění kroků, bylo Polsko. To žádalo větší záruky finanční podpory spojené s náročným přechodem od uhlí k ekologicky čistým technologiím. Nakonec byl v tomto bodě schválen ústupek s tím, že ekonomicky méně vyspělé země mohou využívat peníze z obchodování s emisními povolenkami. Konkrétní sumy se mají teprve dohodnout.

Předsedající summitu Charles Michel hovoří o „velkým kroku kupředu“. A i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je nadšena. „Je to jasné vykročení směrem ke klimatické neutralitě v roce 2050,” ocenila navýšení závazku ze 40 na 55 procent.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

12:50 Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

Karel Havlíček se kroutil „jako špína nad kanálem“. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se v nedělní Partii na CN…