Ekologové chtějí tunely na trase R49. ŘSD se jim snaží vyhnout

24.06.2012 11:53

Obce a ekologové na Vizovicku chtějí prosadit vybudování co nejdelších tunelů na chystané trase R49, která povede Zlínským krajem. Silničáři jsou ale proti, chtějí šetřit.

Ekologové chtějí tunely na trase R49. ŘSD se jim snaží vyhnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama

Ekologické organizace a obce z Vizovicka chtějí prosadit vybudování dvou tunelů dlouhých až čtyři kilometry. Ty by měly ochránit Přírodní park Vizovické vrchy, jenž čtyřproudová silnice protíná.

"Požadujeme, aby byly tunely co možná nejdelší. Jenom tak nebude zdejší zachovalé prostředí dopravou tolik zasaženo," vysvětlil své stanovisko zpravodajskému serveru iDnes.cz Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Tunely prodraží stavbu o třetinu

Šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek se stavbou tunelů nesouhlasí. Podle něj by mohla silnice vést kopcovitou krajinou v zářezech, takže by nebyla příliš vidět a díky kvalitnímu odhlučnění by ani neměla rušit obyvatele okolních domů.

Jedním z důležitých argumentů proti tunelům je finanční stránka věci. "Byli bychom raději, kdyby tunely nebyly. Postavili bychom cestu levněji," řekl Chudárek. Náklady na zhruba šedesátikilometrový úsek cesty vedoucí ke slovenským hranicím šplhají ke 36 miliardám korun. Bez výstavby tunelů by cena klesla až o třetinu.

Na druhou stranu ekologové upozorňují na to, že až 75 procent celkových nákladů by měla poskytnout Evropská unie. Pokud ale projde varianta nešetrná k životnímu prostředí, nemusel by prý Brusel poslat ani cent, varují zástupci ekologických organizací.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…